Co warto wiedzieć o wymianie walut?

Przed wyjazdem na wakacje wiele osób wymienia waluty na obowiązującą w kraju docelowym. Trzeba zabrać ze sobą pieniądze na drobne wydatki, takie jak opłaty parkingowe, czy też taksówkę z lotniska.

Trzeba bowiem pamiętać że nie wszędzie będziemy mogli zapłacić kartą. W wielu krajach oprócz walutą lokalną możemy także posługiwać się dolarami czy też Euro. Jeżeli planujemy zabrać ze sobą większą ilość gotówki musimy zapoznać się z przepisami jakie obowiązują w danym kraju. Niektóre kraje zabraniają eksportu gotówki. Na przykład do Stanów Zjednoczonych możesz zabrać ze sobą tylko 10 000 USD. Jeśli chcesz wwieźć większą ilość, musisz wypełnić specjalny formularz celny w usłudze celnej USA. Poszczególne kraje mogą także posiadać pewne regulacje dotyczące wwożenia i wywożenia gotówki, jeżeli chcemy wwieźć na teren Unii Europejskiej kwotę wyższą nić 10000 euro, musimy zgłosić to za pomocą specjalnego formularza. Trzeba także pamiętać o innych obostrzeniach przykładowo w coraz bardziej popularnym celu podroży Polaków Wietnamie obowiązują przepisy zabraniajcie wywozu lokalnej waluty. Zasadniczo można wymieniać waluty w bankach z na całym świecie. Jednak w wielu krajach kursy walutowe s często korzystniejsze niż w placówkach bankowych.

Często także hotel może oferować wymiany walut jednak często z dość wysokimi opłatami i niekorzystną stawką.

W niektórych krajach, przykładowo w Rosji, hotele nie mogą oferować wymiany walut. Zasadniczo nie należy jednak nigdy wymieniać pieniędzy z osobami prywatnymi, ze względu na bezpieczeństwo. Można trafić na nieuczciwe osoby, które próbują okraść turystów lub też wymienić na fałszywe banknoty. Z pewnością bezpieczniejszym miejscem będzie kantor wymiany walut, w którym możemy dokonywać bezpiecznych transakcji. Prowadzenie kantoru w każdym kraju obwarowane jest pewnymi warunkami, dlatego też nie powinniśmy zostać oszukani. Często od osoby prowadzącej kantor wymagane jest ukończenie specjalnego kursu, kantory mogę być także objęte nadzorem ze strony państwa.