Dzieci przebierając się w kostiumy udają różne osoby

Ponieważ odgrywanie ról w zabawach zwykle obejmuje także udawane rozmowy, często słyszysz swoje dziecko używające akcentów i innych słownych modulacji, które według niego pomogą mu stać się osobą, za którą jest przebrane.

Zakładanie kostiumów to świetna okazja do rozwinięcia umiejętności komunikacyjnych. Ta praktyka konwersacji przyniesie szczególne korzyści dzieciom uczącym się drugiego języka. Dzieci zakładając samodzielnie kostiumy uczą się ubierać, zapinać prawidłowo koszule, nakładać buty na właściwe nogi, zapinać guziki i zamki błyskawiczne. W niektórych sytuacjach odgrywania ról dzieci udają, że wykonują prace domowe, takie jak odkurzanie, gotowanie obiadu i opiekowanie się zwierzętami. Wypróbowują też zawody, a kiedy bawią się, dowiadują się o nich więcej i uczą się. Jednym z najważniejszych i najbardziej oczywistych aspektów zabawy w przebieranie jest to, że wykorzystuje ona nieograniczoną wyobraźnię dziecka. Wyobrażając sobie, że jest kimś innym, dziecko rozwija swoją kreatywność. Używanie różnych rzeczy na nowe sposoby, przykładowo udawanie, że kawałek tektury to miecz, durszlak to kask, a długa spódnica zawiązana u dołu to ogon syreny, ćwiczy wyobraźnię i kreatywność. A wyobrażanie sobie siebie jako superbohatera to sposób, aby poczuć się potężnym w świecie, w którym wszyscy zdają się kontrolować zachowanie i mówić dziecku, co ma robić i w jaki sposób. Dzieci przebierając się w kostiumy udają różne osoby

Przebierając się za kogoś innego, dzieci nabierają pewności siebie.

Jest to ważny aspekt dorastania, aby być bezpiecznym, niezależnym i zdrowym emocjonalnie dorosłym człowiekiem. Zachęcając i ułatwiając odgrywanie ról, możemy pielęgnować tę pewność siebie i pomagać im zrozumieć, że mogą być kimkolwiek chcą i osiągnąć wszystko, czego pragną. Kiedy znajdują się w swoim małym, udawanym świecie, dzieci mogą czuć się wystarczająco bezpieczne, aby odkrywać swoje emocje. Dziewczynkom w każdym wieku na pewno spodobają się stroje księżniczek, które można nosić na bale przebierańców, na urodziny koleżanek i do zabawy w domu. Mogą używać kostiumów, aby nadać sens światu, odgrywając i wykorzystując doświadczenia, które znają. Zwróć uwagę na takie sytuacje, ponieważ odgrywanie ról twojego dziecka może być oknem do jego umysłu i dać ci wskazówki, co je dręczy.