Zadbaj o czyste sprężone powietrze

Jeżeli jesteśmy w posiadaniu zakładu produkcyjnego, koniecznie powinniśmy zadbać o dobrą jakość sprężonego powietrza wykorzystywanego przez maszyny. Powinno być ono maksymalnie czyste, gdyż przełoży się to bezpośrednio na żywotność wielu podzespołów – przykładowo kompresorów. Jednak jak zadbać o to, by w sprężonym powietrzu nie znajdywały się żadne zanieczyszczenia?

Skąd właściwie biorą się zabrudzenia?

Zanim przejdziemy do porad dotyczących ochrony sprężonego powietrza, zastanówmy się na chwilę nad kwestią, skąd owe nieczystości w ogóle się biorą.

Wszystko to dzieje się za sprawą zasysania cząstek stałych przez kompresory powietrza, które wraz z dobrej jakości gazami przedostają się do wnętrza urządzenia. Sprawa może na pierwszy rzut oka wydawać się błaha, ponieważ większość unoszących się drobin jest praktycznie niezauważalna dla ludzkiego oka. Prawda jest jednak taka, iż skala zanieczyszczeń pobrana w ciągu, przykładowo, jednej godziny pracy urządzenia, może być naprawdę ogromna.

Szacuje się, że w jednym litrze sprężonego powietrza może znajdywać się nawet do kilkuset milionów małych cząsteczek, które są w stanie poważnie uszkodzić nie tylko samą sprężarkę, ale też i wszystkie narzędzia, które są przez nią napędzane.

Udział w zanieczyszczaniu sprężonego powietrza biorą również naturalne procesy, takie jak przykładowo utlenianie, które również doprowadza do zanieczyszczania układu. Można więc zatem powiedzieć, iż źródłem zanieczyszczeń w powietrzu jest również samo urządzenie, które owe gazy kompresuje.

Cząstki stałe nie są jednak jedynym problemem, gdyż wraz z nimi bardzo często przedostaje się także woda oraz oleje. Ciecz w układzie sprężonego powietrza może powodować poważne usterki wewnątrz urządzenia – często zdarza się, że kompresory zaczynają korodować, a bakterie zyskują lepsze warunki do rozwoju.

Ochrona sprężonego powietrza

Sposobów na protekcję skompresowanego powietrza jest całkiem sporo – wśród nich znajduje się między innymi stosowanie odolejaczy oraz specjalistycznych urządzeń pomiarowych wykrywających wielkość cząstek, które przedostały się do układu.

Najważniejsze jednak jest zadbanie o to, by sprężarka była wyposażona w odpowiedni filtr oraz system odprowadzania wody. Niechciane ciecze mogą być usuwane przy pomocy filtrów z aktywnym węglem, a także dzięki zamontowaniu drenów. Warto również zainwestować w tak zwane filtry koalescencyjne, które dodatkowo zadbają o usunięcie najmniejszych drobinek wilgoci. Alternatywą jest także zakup osuszacza (np. membranowego). W usuwaniu cząstek stałych najlepiej sprawdzi się z kolei filtr sterylny.

Jak widać, sposobów na chronienie sprężonego przed zanieczyszczeniami jest sporo, a ich wprowadzenie niesie za sobą wiele pozytywów. Jeżeli chcemy więc dodatkowo zabezpieczyć nasze urządzenia przed uszkodzeniami oraz wydłużyć ich żywotność, powinniśmy jak najprędzej zainteresować się tematem odpowiedniej konserwacji swoich maszyn. Warto oczywiście zdecydować się na zakup wydajnych urządzeń, które znajdziesz w ofercie https://bogepolska.pl/