Uniwersalność zastosowania pomp membranowych

W aplikacjach przemysłowych pracuje wiele różnych typów pomp. W zależności od celu, pompowanego medium, warunków i środowiska stosuje się różne rozwiązanie pompowe.

Jednym z najbardziej uniwersalnych pomp, które pracują w sektorach przemysłowych są pompy membranowe. Sercem pompy jest membrana – ta wykonana z gumy, tworzywa sztucznego bądź innego materiału, która poruszana jest za pomocą cyklicznie wtłaczanego powietrza. Napędzane sprężonym powietrzem za pomocą silnika elektrycznego, lub ręcznie. Szerokie spektrum wykonania materiałowego i membran pozwala na ich szerokie zastosowanie w różnych obszarach przemysłu. Co istotne pompy membranowe nie wymagają dodatkowe smarowania, ani chłodzenia. A to oznacza, że pompa może pracować na sucho bez awarii i uszkodzenia.

Pompy membranowe to dobre rozwiązanie w przypadku pompowania różnych chemikaliów, kwasów, zasad, farb czy substancji spożywczych. W konstrukcji pompy membranowej tłoczone medium nie ma kontaktu z elementami zasilania. Są zdolne do tłoczenia gęstych, lepki i silnie zanieczyszczonych cieczy bez obaw o awarię czy blokadę pompy. Na rynku znajdziemy wiele różnych rodzajów pomp membranowych, pompy powierzchniowe przeznaczone do odwadniania i pompowania wody brudnej, higieniczne pompy membranowe do tłoczenia produktów spożywczych. To pompy powszechnie wykorzystywane do pompowania farb, substancji chemicznych w przemyśle papierniczym, galwanizacji, drukarniach.

Najczęściej spotykamy pompy membranowe z membraną wykonaną z gumy NBR, Neoprenu, Teflonu czy EPDM, a korpus samej pompy z żeliwa, aluminium, tworzywa sztucznego. Rodzaj materiału z jakiego wykonana jest pompa oraz zastosowana membrana określa możliwość zastosowania pompy. Co istotne dla inwestora, pompy te posiadają niewiele części wobec czego ich ewentualna awaria i naprawa nie jest zbyt skomplikowana, a najczęściej ogranicza się do wymiany membrany. Odpowiedni dobór pompy – jej wykonania i zastosowanej membrany pozwoli na jej efektywną pracę i dłuższą żywotność.