Skuteczna izolacja kominka

Kominek w salonie, czy w innym pomieszczeniu to doskonały element dekoracyjny i dający ciepło. Tradycyjne kominki są jednak przystosowane tylko do ogrzewania jednego pomieszczenia, w którym się znajdują.

W przeciwieństwie do tego nowoczesne systemy kominkowe mogą być dostosowane do ogrzewania również innych pomieszczeń w budynku. Stosuje się tu dwa główne rodzaje rozwiązań technicznych. Pierwszy z nich opiera się na rozprowadzaniu odpowiednimi kanałami gorącego powietrza, które nagrzewa się od wkładu kominkowego. Jest to tzw. system dystrybucji gorącego powietrza, w skrócie DGP. Drugi rodzaj rozwiązania technicznego jest podobny jak w innych systemach centralnego ogrzewania, na przykład z kotłem węglowym. W tym wypadku po prostu stosuje się wkład kominkowy z płaszczem wodnym, a ogrzana woda trafia do kaloryferów lub też może zostać użyta do podgrzania wody na cele użytkowe.


Niezależnie od systemu rozprowadzania ciepła trzeba postarać się o solidny wkład kominkowy. Ważna jest także odpowiednia izolacja kominka do tego celu mogą być użyte maty ceramiczne. W takie izolacje powinny być wyposażone zarówno same kominki, jak kanały i rury odprowadzające rozgrzane powietrze bądź podgrzaną w płaszczu wodę. Musi on zapewniać trwałość, wydajność oraz dużą sprawność, która pozwoli na efektywne wykorzystanie energii zawartej w paliwie. Same wkłady kominkowe mogą być wykonane z różnych materiałów. Są bowiem żeliwne wkłady kominkowe oraz wkłady kominkowe stalowe. Każde z nich ma swoje charakterystyczne cechy. Wkłady stalowe charakteryzują się dużą odpornością na zmiany temperatury i są lżejsze. Stal jednak w mniejszym stopniu niż żeliwo akumuluje ciepło. Akumulację ciepła można jednak zwiększyć poprzez zastosowanie szamotowego obłożenia wkładu. Z kolei żeliwne wkłady kominkowe maja duża pojemność cieplna same w sobie, są jednak bardziej narażone na pękniecie z powodu zbyt gwałtownych zmian temperatury. Mniejsza jest za to ich podatność na korozję, co jest dużą zaletą.