Panele fotowoltaiczne cena – sprawdź

Ceny paneli fotowoltaicznych mogą zależeć od średniego zużycia energii elektrycznej w Twoim domu i od wielkości systemu. Najpopularniejszym rozmiarem instalacji fotowoltaicznej jest system o mocy 6 kW, który kosztuje około 23 000 PLN. Aby lepiej zrozumieć, jakie będą ceny konkretnych paneli fotowoltaicznych dla Twojego domu, najpierw musisz określić, jak duży system jest Ci potrzebny.

Panele fotowoltaiczne – cena może różnić się w zależności od dostawcy

Wraz z rosnącą popularnością zielonej energii i postępem technologicznym ceny paneli fotowoltaicznych tak naprawdę spadają, czyniąc je coraz bardziej dostępnymi dla każdego. Instalacja panelu fotowoltaicznego to nadal znacząca inwestycja. Istnieje wiele zalet energii słonecznej, o których należy pamiętać. Oprócz produkcji darmowej energii elektrycznej, możesz również obniżyć ceny paneli fotowoltaicznych, korzystając z dotacji w rządowych.

Panele fotowoltaiczne cena – korzyści kosztowych

Rozważając zakup domowej instalacji fotowoltaicznej, należy pamiętać o kilku korzyściach kosztowych.

  • Duże systemy fotowoltaiczne będą wytwarzać nadwyżkę energii, którą możesz oddać w wymianie barterowej do sieci, aby później, w miesiącach z mniejszym nasłonecznieniem ją odebrać. Alternatywnie możesz kupić system przechowywania prądu, czyli magazyn energii. Wraz ze spadkiem kosztów magazynów energii inwestycja zwróci się w krótszym czasie niż dotychczas. 
  • W początkowej fazie inwestycji nie będziesz musiał dokładać do instalacji fotowoltaicznej więcej pieniędzy, ponieważ czyszczenie i konserwacja paneli słonecznych jest bardzo prosta.
  • Żywotność paneli fotowoltaicznych jest bardzo długa. Gwarantują one pracę (utrzymanie co najmniej 80% sprawności) przez 25 lat, ale średnia żywotność to 25-30 lat. Sprawdź także: panele fotowoltaiczne cena.

Czynniki wpływające na ceny paneli fotowoltaicznych

Istnieje kilka aspektów, które mogą wpływać na koszt paneli fotowoltaicznych, od rozmiaru systemu, przydatności dachu, wydajności panelu i polityki rządu.

Systemy paneli fotowoltaicznych różnią się wielkością w zależności od potrzeb energetycznych i wielkości domu. Oczywiście mniejsze instalacje będą tańsze niż większe.

Rozmiar i stan dachu

Cena paneli fotowoltaicznych jest silnie uzależniona od specyfiki Twojego domu. W zależności od wybranego rozmiaru instalacji fotowoltaicznej będziesz potrzebować pewnej ilości wolnego miejsca na dachu. Ponadto dach musi być wystarczająco mocny, aby utrzymać panele słoneczne, a jego nachylenie jest również ważną cechą.

Wydajność panelu fotowoltaicznego

To, jak wydajne są panele fotowoltaiczne, jest kluczowym elementem do rozważenia, ponieważ maksymalizuje Twoją inwestycję. Dostępne dziś panele fotowoltaiczne nie przetwarzają całego światła słonecznego, które otrzymują, na energię elektryczną. Obecnie średnia wydajność instalacji fotowoltaicznych wynosi 15-22%, w zależności od typu panelu słonecznego. Jednak postęp technologiczny i duża konkurencja na rynku zielonej energii wymuszają wyższą wydajność przy niższej cenie.

Polityka rządu

Aby zachęcić do korzystania z odnawialnych źródeł energii, takich jak energia słoneczna, rząd w Polsce wdrożył programy wspierające fotowoltaikę. Możliwe są zatem wszelkiego rodzaju dotacje.

Interesuje się indywidualna, szczegółowa wycena fotowoltaiki dla Twojego domu?

Porozmawiaj z ekspertem od Promika Solar.

www.promika-solar.pl