Kominki do różnych aranżacji

Oferta na kominki jest dzisiaj tak szeroka, że bez trudu dopasuje się model do preferowanego stylu aranżacji. Poza klasycznymi, bogato zdobionymi, dostępne są także kominki w minimalistycznej odsłonie. Pasują do surowych industrialnych wnętrz.

Co ciekawe, odnajdują się także w niektórych klasycznych aranżacjach. Współcześnie style urządzania wnętrz przenikają się. Niektórzy aranżujący odważnie łączą ze sobą elementy, tradycyjnie przypisane odmiennym trendom w aranżacji. Dobrze widać to na przykładzie kominków, ale także pieców różnego typu.

Kominek w tradycyjnej odsłonie

Klasyczne kominki wyróżniają się bogatą ornamentyką. A przynajmniej wyrazistą obudową, oddzielającą je od otoczenia. Są centralnym punktem salonu lub sypialni, na ogół wykonuje się je metodą murowania. Mają stonowane barwy, począwszy od złamanej bieli, przez beże, aż po ciemne brązy. W niektórych odsłonach są uzupełniane półkami i wnękami, gdzie trzyma się pamiątki i różnego rodzaju bibeloty. Uwspółcześnione kominki zamiast otwartego paleniska mają specjalne wkłady. Zwiększa to bezpieczeństwo, ale także przekłada się na wyższy komfort użytkowania. Z takiego kominka trzeba wybierać popiół i dokładać do niego polana. Ograniczona zostaje natomiast ilość pyłów przedostających się do wnętrza.

Kominki minimalistyczne

Są zupełnie inne do modeli klasycznych. Próżno szukać tu ozdobników, a nawet wyrazistej obudowy. Tego rodzaju kominki są na ogół zabudowane w ścianie. Ogień widoczny za szybą często nie jest nawet prawdziwy, ponieważ zwolennicy minimalizmu w aranżacji chętnie korzystają z bardziej ekologicznych rozwiązań. Sięgają po modele elektryczne lub działające w oparciu o tak zwane bio paliwo. Decydując się na takie kominki, na pierwszym miejscu stawia się prostotę. Zbędne zdobienia nie odwracają tu uwagi od płonącego ognia. Nie ma nawet półki, na której zwyczajowo stawiało się zdjęcia rodziny. Kominek minimalistyczny kontrastuje z gładką powierzchnią otaczającej go ściany. Nie musi być główną ozdobą pomieszczenia, choć trudno będzie nie zwrócić na niego uwagi. Zwłaszcza w chłodne zimowe wieczory.

Palenisko we wnętrzu prowansalskim

Styl francuskiej Prowansji należy do chętniej powielanych w polskich wnętrzach. Cechuje się jasnymi kolorami, dużą ilością wolnej przestrzeni, a także łączeniem nowoczesności z klasyką. Stosowane w takich aranżacjach piece wolnostojące lub kominki miewają różne formy. Odnajdą się tam zarówno proste modele o geometrycznych kształtach, jak i te uzupełnione ozdobnikami. Wiele zależy tu od indywidualnego podejścia do wystroju wnętrz prowansalskich. W praktyce omawiana stylistyka daje aranżującym możliwość łączenia różnych inspiracji.

Pięknie komponują się tu zarówno murowane, jak i zabudowane kominki. Swobodne urządzanie wnętrz daje możliwość stworzenia nietuzinkowej przestrzeni, dopasowanej do oczekiwań i codziennych potrzeb domowników. Między innymi z tego względu styl prowansalski cieszy się tak dużą popularnością. Warto pamiętać, że kominek idealnie wpisuje się w urządzony w ten sposób salon.

Więcej informacji

Wejdź na stronę sklepu internetowego SzalonyMax.pl i sprawdź asortyment