Jaki materiał stosuje się do pokrycia dachów?

Na naszym dachu mogą znaleźć się różnego rodzaju pokrycia, od tradycyjnej dachówki ceramiczne, poprzez dachówkę wykonana z blachy i papę.

Blachodachówka jest to coraz popularniejsze rozwiązanie, szczególnie w przypadku niewielkich domków jednorodzinnych i letniskowych, dzięki któremu zaoszczędzimy pieniądze, a mimo wszystko będziemy mieć piękny dach. W przypadku dachówki z blachy możemy zastosować lżejszą konstrukcję dachową, co oprócz różnicy ceny na dachówce, zaoszczędzimy także nieco na innych kosztach. Oczywiście wiele osób uważa że najlepiej prezentuje się dachówka ceramiczna, która najczęściej występuje w odcieniach kolorów czerwonego i brązowego. Jednak obecnie mamy do dyspozycji wiele innych kolorów, coraz częściej widzimy dachy zielone i niebieskie. Dachówki stosowane były już powszechnie tysiące lat temu w Chinach, w innych krajach pojawiła się później i zastąpiła pokrycia słomiane. W XX wieku stosowano także tak zwany eternit, który jednak nie jest zbyt przyjazny dla zdrowia, dlatego też jest coraz częściej zmieniany na inne rozwiązania. Jaki materiał stosuje się do pokrycia dachów?

Pokrycia dachowe były także produkowane z wykorzystaniem azbestu, dziś jest on usuwany z wielu różnych dachów.

Obecnie dachówka najczęściej produkowana jest w kolorze czerwonym, czasem jednak można spotkać jednak dachy o wielu różnych kolorach. Dachówka z ceramiki charakteryzuje się dużą wytrzymałością, jest odporna na czynniki atmosferyczne. Obecnie cieszą się one dużym powodzeniem a technologie produkcji dużo się nie zmieniły. Obecnie producenci dachówek ceramicznych udzielają wieloletnich gwarancji na wyroby nawet do kilkudziesięciu lat. Podobnych gwarancji udzielają także producenci dachówek cementowych. Oczywiście trwałość dachówek jest o wiele większa, i jeżeli nie brać pod uwagę uszkodzeń mechanicznych, mogą one przetrwać setki lat. Można pokrywać również dachy dachówką metalową, która jest tańsza jednak ma ona mniejszą wytrzymałość. Innym rodzajem dachu jest dach pokryty papą, jednak mogą one ulegać zniszczeniu, jeżeli nie zostały wykonane z należytą dokładnością. Kiedy mamy problem z dachem warto zwrócić się po pomoc do firmy: www.proof-tech.com – konserwacja dachów.