Jak dbać o wyroby z naturalnego kamienia?

Kamień przebojem wdarł się do polskich mieszkań już wiele lat temu, ale dopiero teraz projektanci wnętrz i twórcy elewacji, ścian, mebli i dekoracji docenili jego rolę tak mocno, że nie sposób przejść obok tego materiału obojętnie. Różne rodzaje naturalnego kamienia, sposoby jego zabezpieczenia i wydobywania na światło dzienne magii kamiennych kolorów sprawiają, że coraz więcej osób chce mieć w swoim mieszkaniach coś wykonanego w kamieniu. Z biegiem czasu okazuje się, że kamień blaknie i traci swoje piękno. Ja w tej sytuacji o niego zadbać i nadać mu drugie życie?

Sposoby dbania o wyroby z kamienia naturalnego

Podstawowymi metodami, które pozwolą utrzymać wygląd kamienia w stanie „jak po zakupie” jest jego umiejętne czyszczenie i konserwacja. Oczywiście nie wystarczy do tego woda i ściereczka, ponieważ kamień, ze względu na swoją strukturę i charakter wymaga znacznie większej troski. Dotyczy to zarówno blatów kuchenny wykonywanych z kamienia, marmuru, piaskowca czy gresu, jak i podłóg kamiennych, kafli łazienkowych czy dekoracji umieszczanych w domach i firmach, opartych właśnie na tym surowcu. Szczegóły dotyczące tego, jak dbać o kamień można znaleźć m.in na stronie https://www.e-akemi.com, ale również w licznych artykułach blogerów wnętrzarskich, w grupach dyskusyjnych łączących fanów tzw. surowej aranżacji wnętrz oraz na forach dyskusyjnych poświęconych w całości temu zagadnieniu.

Sprawdzone środki do pielęgnacji kamienia

W kategorii profesjonalnych środków do pielęgnowania, czyszczenia i „odmładzania” kamiennych powierzchni, warto zerknąć do sklepów, które specjalizują się wyłącznie w tej dziedzinie. Jednym z najbardziej doświadczonych w Polsce, jest działająca od ponad 80 lat firma Akemi, do znalezienia na stronie https://www.e-akemi.com/impregnaty-do-kamienia-c-1.html. Podsuwa ona właścicielom wnętrz, w których króluje kamień szereg specjalistycznych preparatów chroniących kamień i poprawiających jego wygląd. Są to m.in produkty usuwające osady z kamienia (polecane szczególnie do łazienek), preparaty likwidujące glony i naloty pojawiające się tam, gdzie kamień styka się z wodą, czy spraye likwidujące rdzę, jaka z biegiem lat może się na kamieniu pojawiać.

Podczas zakupu takich środków chemicznych warto dopasować je do typu powierzchni, jaka z ich użyciem ma być czyszczone czy konserwowana. Zupełnie inne środki użyje się do blatów w kuchni (kontakt kamienia z żywnością), a inne na podłogi marmurowe. Różny będzie też typ środków do uszczelniania przestrzeni np. między kamieniem a drewnem (meble salonowe), do likwidowania poślizgowości kamienia (podłogi w łazienkach) czy do tzw. krystalizowania kamienia, dzięki któremu wydobywa się z niego naturalny połysk. Chemiczne preparaty pielęgnacyjne można dostać w pojedynczych sztukach lub w praktycznych zestawach dopasowanych np. do czyszczenia marmuru, kamienia polnego, piaskowca i innych rodzajów kamienia. Takie rozwiązanie pozwala bardziej kompleksowo zadbać o wygląd i chronić kamienne dodatki przed działaniem czasu oraz wody.