Jak wybrać dobrą drukarkę?

Obecnie drukarki laserowe zyskują coraz większą popularność na całym świecie ze względu na jakość wydruków i przystępną cenę. Wydruki charakteryzujących się wśród innych wydruków doskonałą czernią i ostrością liter.

Coraz częściej urządzenia te generują strony mieniące się całą gamą najróżniejszych kolorów. Te same oddziaływania elektrostatyczne, których negatywne skutki obserwujemy w przypadku monitorów oraz telewizorów, umożliwiają w drukarkach laserowych to że tonery nanoszone są na papier. W pierwszym wypadku przyciągają one do kineskopu kurz, w drugim, dzięki odpowiednim procesom rozładowania i ładowania umożliwiają nanoszenie tonera na bębny drukarki oraz papier. Laserówki należą do kategorii drukarek stronicowych, w przeciwieństwie do drukarek atramentowych, (gdzie do wydruku wykorzystywane są tusze wypluwane przez drukarkę bezpośrednio na papier), wydruk nie jest więc wykonywany wiersz po wierszu. Przed drukowaniem, laserówka wczytuje najpierw wszystkie dane dotyczące jednej strony, następnie je przetwarza, a dopiero następnie drukuje stronę. Cały proces drukowania można podzielić na kilka etapów. W przypadku druku laserowego napływające z peceta dane są odczytywane przez procesor RIP Raster Image Processor. Układ ten rozpoznaje język opisu strony i na tej podstawie odpowiednio przygotowuje dane. Wszystkie polecenia sterownika muszą zostać rozpoznane i odpowiednio przetworzone.

Na tym etapie ustalany jest nie tylko format strony i inne parametry, ale również wybierane są kroje pisma oraz rastry zdjęć. Szczególnie rastrowanie zdjęć stanowi dość duże obciążenie dla procesora. W zależności od rozdzielczości druku układ ten może bowiem otrzymać do przetworzenia bardzo duży zestaw danych w dużej rozdzielczości. W przypadku strony A4 drukowanej z rozdzielczością 600 dpi wczytane informacje mogą posiadać rozmiar około 4 MB. Procesor drukarki ma zatem duży wpływ na szybkość drukarki i może stanowić „wąskie gardło” w procesie przetwarzania danych. Drukarki laserowe używają tonery oraz bębny do nanoszenia obrazu na papier, toner za pomocą bębna nakładany jest na papier, dzięki temu druk jest trwały i nie musi schnąć tak jak jest to w przypadku drukarek atramentowych, gdzie stosuje się tusze. Jednymi z najlepszych drukarek są obecnie drukarki Kyocera, posiadają one przyzwoity stosunek ceny do jakości. W przypadku drukarek atramentowych Kyocera oferuje niedrogie tusze, dzięki temu eksploatacja będzie niedroga.