Co to jest alkoholizm? Jak się rozwija?

Alkoholizm jest poważnym problemem, który dotyka ludzi młodych i kobiety. Jest to poważny problem, który może zagrażać naszemu życiu, zdrowiu i relacjom z najbliższymi. Dziś odpowiemy na pytanie: Czym jest alkoholizm? Jak można go rozpoznać?

Czym jest alkoholizm?

Jest to psychiczne i fizyczne uzależnienie od alkoholu, które może powodować poważne problemy zdrowotne u osoby nim dotkniętej. Nie ma znaczenia, jaki rodzaj alkoholu jest spożywany, ponieważ każda jego ilość może doprowadzić do poważnego uzależnienia. Najbardziej niewidoczny jest pierwszy etap alkoholizmu, który może trwać latami, nie wzbudzając podejrzeń. Należy pamiętać, że choć osoba z alkoholizmem może go przezwyciężyć, to zawsze będzie alkoholikiem. Choroba ta dotyka mniej niż 5% dorosłej populacji Polski. Statystyki te mogą być zawyżone, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że istnieją tzw. alkoholicy wysokofunkcjonujący (high functioning alcoholics – HFA), którzy rzadko szukają leczenia. Co gorsza, prawie co trzecia kobieta w kraju pije alkohol w czasie ciąży.

Dowiedz się więcej na temat leczenia alkoholizmu i terapii alkoholowej na stronie http://tarnow.terapia24h.pl/ncmr/leczenie-alkoholizmu-tarnow.html

Fazy alkoholizmu

Początkowa (przedalkoholowa): Jest to czas, kiedy osoba pijąca zaczyna odczuwać pozytywne efekty, takie jak relaks i uspokojenie. Chociaż alkohol może pomóc w przezwyciężeniu nieśmiałości, jest ona nadal okazjonalnie obecna w życiu niektórych osób. Dlatego też faza ta jest często zauważana tylko przez osoby bardziej doświadczone. Tolerancja na alkohol wzrasta. Początkowa faza może trwać nawet kilka lat.

Ostrzegawcza – Pierwsze oznaki uzależnienia. Na tym etapie trudniej jest przestać sięgać po napoje alkoholowe, ale jest to możliwe. Częściej poszukuje się „okazji” do spożywania alkoholu. Jeśli takich nie ma, prowadzi to do picia samoistnego. Wtedy też osoba uzależniona może zauważyć pewne objawy i odczuwać pierwsze wyrzuty sumienia. Następuje to zazwyczaj bardzo szybko. Alkohol jest obecny nie tylko na spotkaniach towarzyskich, ale także w życiu codziennym. Zmienia on zachowanie osoby pijącej, ale pojawiają się poważne objawy poalkoholowe, takie jak „kac” czy pierwsze zaniki pamięci z pijackich imprez.

Krytyczna – Całkowita dominacja alkoholu w życiu osoby uzależnionej i utrata kontroli nad sytuacją. Dni bez alkoholu zaczyna być coraz mniej. W miarę jak osoba pijąca wycofuje się ze swoich normalnych zajęć, coraz częściej z powodu alkoholu opuszcza pracę i pasje, staje się oczywiste, że ma problem. Zmiany osobowości (np. gwałtowne i agresywne reakcje) stają się bardziej widoczne, gdy zawodzi samokontrola. Równocześnie pojawiają się pierwsze oznaki problemów zdrowotnych, takich jak spadek libido czy potencji. Wtedy zazwyczaj bliscy rozpoznają alkoholizm i namawiają do leczenia. Jednak osoby uzależnione często wpadają w błędne koło – czują się winne z powodu swojego picia, a alkohol jest dla nich jedynym sposobem na uzyskanie ukojenia.

Chroniczna – w tej fazie osoba pijąca jest całkowicie wolna od wyrzutów sumienia i nie ma ochoty na powrót do normalnego życia. Picie rozpoczyna się wcześnie rano, wysoka zawartość alkoholu we krwi może spowodować spustoszenie w narządach pacjenta, a także w układzie nerwowym i krążenia. Abstynencja od alkoholu może powodować takie objawy jak kołatanie serca, drżenie rąk, zaburzenia snu. Dalsze odurzanie się może prowadzić do częstych wizyt w szpitalu, a w końcu do śmierci.

Alkoholizm: Powikłania

Łatwo jest dostrzec niszczący wpływ alkoholu na życie i zdrowie człowieka. Wiele narządów może zostać uszkodzonych lub upośledzonych przez alkoholizm. Najczęściej wymienianym organem jest wątroba. Jej marskość spowodowana alkoholem zmniejsza jej sprawność.

Kompulsywne picie może mieć negatywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Może prowadzić do nadciśnienia tętniczego, nieregularnych uderzeń serca oraz obniżenia sprawności układu krążenia. Te stany są najczęściej odpowiedzialne za nagłe zgony u alkoholików. Napoje alkoholowe mogą również wpływać na układ nerwowy. Etalon upośledza zmysły, powoduje bóle mięśni, alkoholową psyhozę, a także znacznie obniża sprawność intelektualną. Alkoholizm może również zwiększać ryzyko wystąpienia nowotworów wątroby, żołądka i przełyku. Często wiąże się z depresją i może prowadzić do samobójstwa lub niebezpiecznego zatrucia alkoholem.