Duże płatki uszu, odstające lub opadające uszy, naderwania i inne deformacje małżowin usznych mogą powodować, że osoba czuje się skrępowana swoim wyglądem.
Dzięki operacji korekcyjnej osoby w każdym wieku mogą szybko i bezpiecznie leczyć nieprawidłowości w budowie i wyglądzie ucha. Korekcja małżowin uszu służy do poprawy wyglądu ucha. Zabieg proponowany jest pacjentom po osiągnięciu przez uszy pełnego rozmiaru, co zwykle następuje w wieku około 5 lat, ale jest to konsultowane z lekarzem przeprowadzającym zabieg. Plastyka uszu często pomaga pacjentom poprawić wygląd twarzy, a także wyeliminować narażenie na drwiny, które często towarzyszy dzieciom o nieregularnych, odstających lub uszkodzonych uszach. U większości osób małżowina uszna jest zwykle ustawiona na głowie pod kątem około 25 do 35 stopni. Jeśli ten kąt przekroczy 35 stopni, może wydawać się, że uszy są odstające i mają wpływ na wygląd twarzy. W przypadku operacji korekcyjnej można ustawić odstające uszy bliżej głowy, uzyskując lepszy wygląd twarzy. Istnieje bezpośredni związek między wyglądem uszu a zwiększoną pewnością siebie. W rzeczywistości dzieci często cieszą się zwiększoną samooceną po operacji korekcji odstających uszu i są w stanie przystosować się do szkoły i innych środowisk społecznych łatwiej niż w przeszłości. Zabieg może nawet pomóc zmniejszyć ryzyko prześladowania dziecka z powodu odstających uszu.
Oczywiście dorośli również mogą cieszyć się większą pewnością siebie po operacji korygującej wygląd uszu.
Ponadto, jeśli uszy wyglądają na zagięte lub złożone, plastyka ucha pomaga zmienić kształt uszu. Pozwala to na zastosowanie operacji korekcyjnej w celu uzyskania naturalnego wyglądu. Zabieg taki jak korekcja uszu w Krakowie ma trwałe wyniki i pozwala na zachowanie odpowiedniego wyglądu ucha na całe życie. Plastyka uszu pomaga dzieciom i dorosłym korygować nieregularne, odstające lub uszkodzone uszy. Ryzyko związane z operacją jest minimalne, a większość pacjentów może wznowić regularną aktywność i ćwiczenia w ciągu około dwóch tygodni po zabiegu. Zanim dana osoba będzie mogła poddać się zabiegowi korekty, musi zakwalifikować się do operacji w trakcie badań i wywiadu z lekarzem specjalizującym się w takich zabiegach.