W jaki sposób pozyskuje się złom?

Podczas prowadzenia remontu domu lub też mieszkania często powstaje duża ilość odpadów, będzie to gruz, ale także metal.

Odpady metalowe możemy sprzedać na skupie złomu, może być to przykładowo duża wanna, elementy instalacji wodno-kanalizacyjnej, rury, aluminiowe i karnisze czy też stare klamki od drzwi. Największe ceny uzyskamy za metale kolorowe, będzie to miedź, mosiądz, aluminium, cyna.

W jaki sposób pozyskuje się złom?

Skup złomu od firm i osób prywatnych

Wiele metali kolorowych znajduje się w urządzeniach AGD, skupy często prowadzą demontaż urządzeń, pozyskując różne metale. W ten sposób można metale ponownie wykorzystać, trafia on do huty gdzie będzie przetopiony. Przetop złomu jest dużo tańszy niż pozyskiwanie metalu z rudy. Wyprodukowanie stali będzie angażowało mniejszą ilość energii elektrycznej, wody, jest to zatem także działanie proekologiczne. Duże ilości złomu powstają podczas rozbiórki budynku, będą to elementy stalowe ze zbrojenia, orynnowanie, elementy instalacji elektrycznej. Często skupy złomu współpracują z firmami rozbiórkowymi, odbierają od nich duże ilości złomu, oferują także transport. Odpady metalowe powstają także w zakładach produkcyjnych, przykładowo kiedy elementy wyrobów metalowych wycinane są z blachy, której pozostałości trafiają następnie na skup złomu, lub też do huty w celu przetworzenia.

Najlepszą cenę na skupie złomu otrzymamy za miedź, często dobrym pomysłem będzie także oddanie aluminium. Przetwarzanie surowców wtórnych jest obecnie bardzo dobrym rozwiązaniem ze względu na wysokie koszty pozyskiwania metalu z rudy. Na złom trafia duża ilość odpadów zarówno z remontów, rozbiórek, jak również są to odpady poprodukcyjne, mogą być to także elementy urządzeń AGD. Przetwarzany jest także złom żeliwny, który często znajdziemy w różnego rodzaju maszynach, silnikach czy też instalacjach sanitarnych, w domu znajdziemy je przykładowo w grzejniku. Żeliwo może być podzielone także na ciemne oraz białe, które różni się szybkością chłodzenia.

W całym kraju wiele punktów prowadzi skup złomu od firm Gdańsk oraz okolice to miejsce, gdzie możemy sprzedać złom różnego rodzaju. W punktach skupu przyjmowana jest także makulatura, papier, odpady szklane, mogą być to butelki czy też słoiki białe, jak również kolorowe.