Obecnie mamy do wyboru różne rodzaje protez zębowych

Istnieje wiele powodów, dla których ludzie tracą zęby.

Czasami podczas wypadku możesz mieć wybity ząb. W innych przypadkach zęby mogą po prostu wypadać z powodu choroby dziąseł lub z powodu zaawansowanego wieku. Bez względu na przyczynę, dentysta zazwyczaj zaleca wymianę zębów. Brak nawet kilku zębów może prowadzić do wielu problemów z jedzeniem, mową, połykaniem i dalszym zużyciem pozostałych zębów. Zwykle brakujące zęby można zastąpić protezą.

Obecnie mamy do wyboru różne rodzaje protez zębowych

Brakujące zęby uzupełnią protezy zębowe

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele wzorów i rodzajów protez. Ta różnorodność konstrukcji zapewnia dentystom elastyczność w każdej sytuacji, umożliwiając dopasowanie i zamocowanie protez na różne sposoby, w zależności od okoliczności. Jednak z punktu widzenia pacjentów tak naprawdę jest tylko jedna ważna kwestia, a mianowicie czy protezy będą stałe, czy zdejmowane. Nie ma ustalonej procedury dopasowywania protez, ponieważ istnieją różne ich typy. Każdy przypadek to wyjątkowe wyzwanie dla stomatologa. W prostym przypadku dentysta może po prostu pobrać formę dziąseł i zlecić przygotowanie protezy w laboratorium. W innej sytuacji mogą być wymagane dalsze prace przygotowawcze, na przykład usunięcie lub leczenie zębów obok miejsca, w którym należy założyć protezę.

Niezależnie od tego, czy potrzebujesz wymienić jeden ząb, czy większą liczbę zębów w szczęce, protezy mogą być stałe lub zdejmowane. Nowoczesne techniki dentystyczne sprawiają, że protezy stałe, takie jak korony, mosty i implanty, są znacznie szerzej dostępne, jednak nadal są drogie w porównaniu z protezami ruchomymi. Oczywiście dla wielu osób dodatkowy koszt jest tego wart, ponieważ stałe protezy mogą znacząco wpłynąć na jakość codziennego życia.

Protezy oznaczają, że możesz uśmiechać się i rozmawiać z pewnością siebie, wiedząc, że ludzi nie rozpraszają twoje zęby, lub ich brak. Nie musisz się martwić o to, jakie pokarmy możesz, a jakich nie możesz jeść. Wreszcie, kiedy już przyzwyczaisz się do protez, codzienne czynności, takie jak żucie, mówienie i połykanie, będą tak samo wykonywane, jak wcześniej. Jeśli odpowiednio dbasz o protezy zebowe poznań, powinny one pozostawać w dobrej kondycji przez co najmniej dziesięć lat. Jeśli zaczną się przebarwiać, dentysta może zadbać o wysoką jakość czyszczenia protez.