Jak zaaranżować ogród zimowy, wybierając odpowiednie meble, dodatki i roślinność?

Chcesz spełnić marzenie o wnętrzu pełnym światła, słońca i przestrzeni? Dobrze urządzony ogród zimowy może stać się pomieszczeniem jak z bajki. Wszystko zależy od tego, jak je zaaranżujesz. Wybierz zatem meble, dodatki i zieleń do swojego ogrodu zimowego.

Jak zaaranżować ogród zimowy, wybierając odpowiednie meble, dodatki i roślinność?

Ogród zimowy, czyli zielony zakątek domu

Ogród zimowy jest miejscem, gdzie niezależnie od pory roku otoczy Cię natura.

Ogrody zimowe mają długą historię, która sięga XVI wieku. Pierwotnie budowano je jako szklarnie, które w chłodniejszych porach roku miały zapewnić dobre warunki kwiatom, krzewom i ziołom.

Decydując się na ogród zimowy, możesz stworzyć namiastkę tropikalnej dżungli, dzikiej Afryki lub wręcz przeciwnie – zaaranżować w nim przytulny salonik. Dodatkowe pomieszczenie w Twoim domu może także pełnić funkcję słonecznej jadalni, gabinetu lub biblioteki. Wszystko zależy od Twoich aktualnych potrzeb. Ogród zimowy stanie się zielonym zakątkiem domu, mekką, gdzie strudzony po całym dniu przysiądziesz w wygodnym fotelu, obserwując naturę. Kluczem do sukcesu jest tu jednak odpowiednia aranżacja tego przeszklonego pomieszczenia.

Jakie meble sprawdzą się w ogrodach zimowych?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od aranżacji pozostałych wnętrz domu. Jeśli dominującym stylem jest styl klasyczny, ogród zimowy powinien przynajmniej do niego nawiązywać.

Klasyka zawsze jest w modzie. Zatem jeśli taki wystrój ogrodu zimowego jest Ci bliski (lub kompatybilny z innymi pomieszczeniami), zdecyduj się na bogate, drewniane meble. Na czasie jest mahoń, orzech, palisander, a nawet heban. Ten ostatni sprawdzi się, jeśli dobierzesz jasne dodatki. W przeciwnym wypadku całość może sprawiać przytłaczające wrażenie.

Meble z rattanu i techno rattanu wcale nie nadają się tylko do klasycznego ogrodu. Wykorzystasz je również w ogrodzie zimowym. Są lekkie, więc stwarzają wakacyjny, letni klimat.

Jeśli jesteś wielbicielem egzotycznych podróży, zwróć uwagę na meble w stylu kolonialnym. To świetny pomysł na aranżację dużego ogrodu zimowego. Wybierz meble z drewna tekowego czy kauczukowego. Ich lekko czerwony odcień będzie przywodził na myśl dawne czasy lub sceny z filmu o wojowniczym Indiana Jones.

Koce, narzuty i pledy – miękkie dodatki do ogrodu zimowego

Wzbogać wnętrze swojego ogrodu zimowego o miękkie pledy, koce i narzuty. Im będą bardziej kolorowe, tym milej będzie Ci się przebywało w pomieszczeniu. Pled niedbale zarzucony na sofę stworzy wrażenie artystycznego nieładu, zupełnie jakby sam roztargniony malarz zapomniał go poskładać.

Kolorowe pledy i narzuty ozdobią wnętrze ogrodu zimowego, nadając mu przytulny charakter. Możesz pokusić się o wzory lub jednolite kolory. Na topie są także zdecydowane, mocne barwy.

Całości dopełni puszysty, miękki dywan – jednobarwny lub z orientalnymi motywami.

Jakie rośliny posadzić w ogrodzie zimowym?

Ogrody zimowe to miejsca wręcz idealne do uprawy i hodowli roślin. Kiedy wybierzesz już meble i dodatki, postaw na zieleń. Tylko pamiętaj, że kwiaty i krzewy trzeba dobrać do klimatu panującego we wnętrzu. Duże znaczenie ma położenie ogrodu zimowego względem stron świata, jego nasłonecznienie, wentylacja i ogrzewanie.

Jeśli zależy Ci na egzotycznym charakterze pomieszczenia, a akurat panują w nim sprzyjające warunki, zdecyduj się na różnego rodzaju palmy, cytrusy czy kawę. Tego typu roślinność jest łatwa w hodowli, więc Twój ogrodnik nie powinien mieć problemu z jej utrzymaniem.

A kiedy zależy Ci na oryginalnej zieleni, postaw na paprocie, bluszcz czy męczennicę passiflorę. Możesz także zainspirować się roślinnością Dalekiego Wschodu i posadzić bambusy, figowce, azalie i kamelię japońską.

Ogród zimowy zaaranżujesz według swoich potrzeb. Spraw, aby był jednym z piękniejszych wnętrz w domu, dlatego dobierz do niego wyszukane meble, dodatki i egzotyczne rośliny.