Kawa rozpuszczalna dlaczego ludzie ją uwielbiają?

Dla większości ludzi kawa jest ważnym elementem rozpoczęcia każdego dnia.

Oprócz tego, że jest świetnym porannym napojem dodającym nam energii, regularne spożywanie kawy wiąże się z różnymi korzyściami zdrowotnymi. Ale jeśli nie masz czasu na zaparzenie kawy rano lub też po prostu nie posiadasz ekspresu do kawy, możesz szybko i łatwo przygotować sobie kawę rozpuszczalną.

Kawa rozpuszczalna dlaczego ludzie ją uwielbiają?

Co to jest kawa rozpuszczalna?

Mówiąc najprościej, kawa rozpuszczalna to wysuszony ekstrakt kawowy. W przypadku kawy rozpuszczalnej wystarczy dodać gorącej wody lub gorącego mleka, w zależności od tego, jak lubisz pić kawę, i gotowe, możesz cieszyć się poranną filiżanką ulubionego napoju. Przygotowanie kawy rozpuszczalnej polega na paleniu i mieleniu ziaren kawy dokładnie tak, jak w zwykłej kawie. Zmielone ziarna kawy są następnie rozpuszczane w gorącej wodzie w celu wydobycia smaku i aromatu. Roztwór kawy jest suszony, aby uzyskać to, co nazywamy kawą rozpuszczalną.

To, co odróżnia różne rodzaje kawy rozpuszczalnej, to sposób suszenia ekstraktu kawy. W oparciu o metodę suszenia istnieją dwa główne rodzaje kawy rozpuszczalnej, granulowaną i liofilizowaną. W pierwszej metodzie roztwór ekstraktu kawy jest rozpylany do komory zawierającej bardzo gorące powietrze, woda natychmiast odparowuje, a kawa opada na dno komory. Kawa w proszku zwykle musi przejść przez dodatkowy proces produkcyjny, aby stopić ziarna w granulki kawy.

Obecnie kawa liofilizowana to najwyższa jakość kawy rozpuszczalnej, ponieważ zachowuje cały swój smak i aromat. Jedynym minusem produkcji kawy rozpuszczalnej tą metodą jest o wiele bardziej złożony i kosztowny proces. W tej metodzie roztwór ekstraktu kawy jest zamrażany aż do całkowitego zestalenia, a następnie rozbijany na mniejsze granulki, które suszy się w próżni w średniej temperaturze. Wysokiej jakości kawa rozpuszczalna może smakować dokładnie jak świeżo zaparzony kubek kawy tradycyjnej. W dodatku opakowanie kawy rozpuszczalnej jest lekkie i niewielkie, można je zatem zabrać w podróż czy na biwak i pić ulubiony napój w dowolnej chwili.