Karaluchy i skuteczna walka z nimi

Do grona uciążliwych owadów w Polsce zaliczają się między innymi karaluchy.

Są to owady żywiące się różnymi odpadkami, papierem czy też skórą. Bardzo często pojawiają się w budynkach mieszkalnych, a ich ulubionymi lokalizacjami są kuchnie. Karaluchy można przynieść z zewnątrz (np. nieświadomie, razem z zakupami). Często jednak przedostają się one nawet do czystych i zadbanych wnętrz poprzez kanały i kratki wentylacyjne. Stanowią one również problem w magazynach z produktami spożywczymi, dlatego istotną rolę odgrywają nowoczesne metody nakierowane na walkę z takimi niechcianymi lokatorami.

Karaluchy i skuteczna walka z nimi

Co warto wiedzieć o walce z karaluchami?

Karaluchy wychodzą na żer w godzinach nocnych. Ich cechą charakterystyczną jest szybkie rozmnażanie. Bardzo często ich gniazda znajdują się w okolicach parownika lodówki, a także w różnych szczelinach, uszkodzonych kafelkach, rurach, pomiędzy szafkami, itp. Karaluchy na szczęście nie gryzą, jednak i tak nie są mile widziane w ludzkich domach czy też magazynach spożywczych. Są one bowiem w stanie rozprzestrzeniać różne drobnoustroje, bakterie, wirusy, a także grzyby prowadzące do wielu poważnych schorzeń.

Trzeba pamiętać, że karaluchy są owadami wysoce odpornymi na niekorzystne warunki zewnętrzne czy też na długotrwały brak pożywienia. W związku z tym bardzo często różne metody domowe nie przynoszą odpowiednich skutków. Na szczęście na rynku działa wiele firm specjalizujących się w dezynsekcji. Stosują one metody oraz środki, dzięki którym populacja karaluchów w danym miejscu zostanie zlikwidowana w całości. Firmy takie stosują metody oprysków, zmgławiania ULV oraz sposoby żelowe.

Skuteczne usuwanie karaluchów jest oferowane przez wiele wyspecjalizowanych firm. Wybór metody walki z tym problemem zależy od rodzaju budynku, wielkości populacji karaluchów oraz miejsca występowania takich owadów. Oczywiście usługi realizowane przez firmy dezynsekcyjne, są wykonywane zgodnie z obowiązującymi zasadami bezpieczeństwa, jakości, jak również skuteczności. Poszukiwanie firm specjalizujących się w takich działaniach nie jest trudne ani czasochłonne.