Największe zainteresowanie usługami świadczonymi przez wypożyczalnie kamperów notuje się w miesiącach letnich, co nie oznacza, że po zakończeniu sezonu caravaning w Polsce całkowicie zamiera. Przeciwnie – coraz więcej miasteczek kempingowych prowadzi działalność również zimą. Oczywiście to, czy zimowy pobyt na kempingu będzie udany, uzależnione jest nie tylko od warunków panujących w miasteczku kempingowym, ale przede wszystkim od przygotowania pojazdu. Kamper po sezonie letnim powinien być dokładnie sprawdzony, a następnie wyposażony w urządzenia i akcesoria niezbędne w razie występowania minusowych temperatur czy znacznych opadów śniegu.
Uroki zimowego caravaningu
Dlaczego w podróż kamperem warto wybrać się właśnie zimą? Ponieważ koszt wypożyczenia pojazdu, a także opłaty w miasteczkach kempingowych są wtedy znacznie niższe. Ponadto w okresie zimowym nie występują większe trudności z dostępnością kamperów, a co za tym idzie, interesujący nas pojazd możemy wypożyczyć właściwie z dnia na dzień.
Sezon letni w wypożyczalniach kamperów kończy się zazwyczaj w połowie września, zatem na niższe ceny wynajmu możemy liczyć już na początku jesieni. Wiele osób korzysta z takiego rozwiązania, tym bardziej, gdy planuje podróż zagraniczną do miejsc, w których o tej porze roku jest jeszcze bardzo ciepło. Natomiast ci, którzy cenią uroki zimowego caravaningu, śmiało mogą skorzystać z usług rodzimych miasteczek kempingowych. Tanio wypożyczony kamper po sezonie, mniejsza ilość turystów i większa swoboda na kempingach, piękna zimowa sceneria w górskich miejscowościach – wszystko to sprawia, że chętnych na zimowe podróże kamperem nie brakuje.
Kamper po sezonie – na co zwrócić uwagę?
Wypożyczalnia kamperów, która udostępnia pojazd w okresie zimowym, musi zadbać o przygotowanie go do trudnych warunków panujących na drogach. Nie chodzi jedynie o główne drogi dojazdowe, ale trudniejsze trasy, charakterystyczne dla górskich miejscowości. Wypożyczając kampera zimą, zwróćmy zatem uwagę na ogumienie i zapytajmy o łańcuchy na koła. Niekiedy pracownicy wypożyczalni instruują również, jak należy taki pojazd prowadzić i jak hamować w sytuacji, gdy drogi są naprawdę śliskie. Takie wskazówki są pomocne, gdyż nie wszyscy klienci wypożyczalni kamperów mają doświadczenie w prowadzeniu większych pojazdów.
Kemper po sezonie musi mieć szczelne, izolowane poszycie, w końcu mamy do czynienia z pojazdem, w którym przyjdzie nam spać, gdy na zewnątrz panuje mróz. Oczywiście nie tylko poszycie wpływa na komfort cieplny, ale przede wszystkim system ogrzewania pojazdu. W nowoczesnych pojazdach najczęściej mamy do czynienia z ogrzewanie gazowym ze zintegrowanym bojlerem na wodę. Zimą notuje się spore zużycie gazu w kamperze, dlatego w podróż warto zabrać dodatkową butlę. Pamiętajmy, że zimą częściej mamy ochotę na domowy, ciepły posiłek, ponadto nawet opuszczając pojazd, nie powinniśmy wyłączać ogrzewania.