Jakie badania profilaktyczne warto wykonywać raz w roku?

Punkt pobrań Nowy Sącz oferowany przez Zygmuntowską Clinic

Dzięki badaniom profilaktycznym można na bieżąco monitorować stan swojego zdrowia, reagując szybko na ewentualne nieprawidłowości. Taka profilaktyka jest niezwykle istotna, bowiem umożliwia ona wykrycie chorób – również tych poważnych – na wczesnym etapie rozwoju, co pozwala na skuteczne leczenie. Bagatelizowanie regularnych badań może z kolei prowadzić do opóźnionej diagnozy, znacznie utrudniając proces powrotu do zdrowia. Które z nich warto więc wykonywać przynajmniej raz w roku? Sprawdź naszą listę, by zadbać o swoje zdrowie w kompleksowy sposób.

Podstawowa morfologia: o czym informują nas profilaktyczne badania krwi?

Podstawowa morfologia to jedno z najważniejszych, a zarazem najczęściej zlecanych przez lekarzy badań. To nie przypadek, bowiem jej wyniki stanowią cenne źródło wiedzy o ogólnej kondycji organizmu oraz o problemach, również i tych, które nie dają jeszcze wyraźnie odczuwalnych objawów. Takie badania wykonuje każdy punkt pobrań badań laboratoryjnych, a o ich zakresie możesz dowiedzieć się nieco więcej, analizując ofertę ze wskazanej strony. Wykonanie podstawowej morfologii warto poszerzyć również o pomiar poziomu glukozy we krwi. Badanie to pozwala bowiem na wczesne wykrycie stanu przedcukrzycowego i cukrzycy, uznawanej współcześnie za chorobę cywilizacyjną, powiązaną z brakiem aktywności fizycznej, otyłością, niezdrową dietą i przewlekłym stresem.

Badanie moczu: dlaczego nie należy go zaniedbywać?

Oprócz podstawowej morfologii minimum raz w roku warto również wykonać badania moczu. „To właśnie na jego podstawie diagnozujemy infekcje układu moczowego, jak np. zapalenie pęcherza, ale również choroby nerek i wątroby, kamicę moczową czy w końcu poziom odwodnienia organizmu” – podkreśla jeden z lekarzy, zatrudnionych przez Centrum medyczne Zygmuntowska Clinic Nowy Sącz, z którego szeroką ofertą zapoznasz się po kliknięciu w podany link. Taka kompleksowa ocena funkcjonowania organizmu możliwa jest m.in. dzięki wykryciu obecności lub braku w moczu takich elementów, jak ciała ketonowe, glukoza, białko, fosforany, moczany czy bakterie, w przypadku których konieczne staje się wykonanie tzw. posiewu.

Wykonywanie badań laboratoryjnych w Nowym Saczu w Zygmuntowskiej
Clinic

Kreatynina: jakie problemy wykrywa badanie?

Zostańmy jeszcze na chwilę przy badaniach moczu. Tym razem skupmy się jednak na kreatyninie. Pod tą nazwą kryje się produkt metabolizmu białek, wydalany wraz z moczem z organizmu. Badanie stężenia kreatyniny pozwala na ocenę pracy nerek, przez co minimum raz w roku powinny poddawać się mu osoby:

  • ze zdiagnozowanymi chorobami w tym obszarze, by móc monitorować ich rozwój,
  • z podejrzeniem nieprawidłowości w pracy nerek.

Co ważne, tego rodzaju badanie można wykonać również z krwi. Jednak to właśnie analiza moczu pozwala na skuteczniejsze wychwycenie niepokojących zmian, umożliwiając ich szybką diagnostykę i leczenie.

Badanie EKG: przed czym chroni elektroradiogram?

Regularne badania EKG to kolejny, niezwykle istotny aspekt, o który warto zadbać w trosce o swoje zdrowie, a nawet i życie. Elektroradiogram w nieinwazyjny sposób pozwala bowiem wykryć niebezpieczne choroby serca, na liście których znaleźć można m.in.:

  • zawał serca lub jego przerost,
  • chorobę wieńcową,
  • zapalenie mięśnia sercowego,
  • zaburzenia rytmu serca.

Szybkie wykrycie tego rodzaju nieprawidłowości umożliwia efektywne leczenie, zapobiegając tym samym groźnym powikłaniom, a często nawet ratując życie. Z tych względów profilaktyczne EKG zaleca się minimum raz w roku, zwłaszcza w przypadku występowania tzw. czynników ryzyka w postaci przewlekłego stresu, uzależnienia od nikotyny czy poważnych chorób serca w najbliższej rodzinie.

Mammografia i badanie ginekologiczne: dlaczego nie warto ich unikać?

Na koniec warto skupić się na badaniach dedykowanych kobietom. To nie przypadek, bowiem liczba zachorowań na nowotwory piersi czy szyjki macicy rośnie w lawinowym tempie, a profilaktyka zdrowotna to jeden z najskuteczniejszych sposobów uchronienia się przed poważnymi konsekwencjami, związanymi z rozwojem choroby. Dodatkowo badanie ginekologiczne daje szansę na zdiagnozowanie infekcji, zaburzeń hormonalnych i innych problemów, związanych z układem rozrodczym. Regularna diagnostyka z tego zakresu stwarza więc szansę na wykrycie zmian na etapie, gdy leczenie cechuje się najwyższym poziomem efektywności, nie obciążając przy tym organizmu. Jej bagatelizowanie może z kolei prowadzić do zbyt późnej diagnozy, zwiększając ryzyko powikłań i stanowiąc realne zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale również i dla życia kobiety.