Jak prognozuje się pogodę i burze

Dane z radarów pogodowych na żywo są wykorzystywane do codziennego monitorowania nie tylko w potencjalnie niebezpiecznych regionach, ale także na całym świecie przez organizacje rządowe, które zbierają i przetwarzają dane meteorologiczne w swoich prognozach i badaniach.

Oznacza to, że te radary są niezbędne do przewidywania tornad, ulewnych deszczy, burz z piorunami, opadów śniegu i innych niebezpiecznych warunków pogodowych, aby można się było na takie zjawiska pogodowe przygotować.

Jak prognozuje się pogodę i burze

Jak radar wykrywa opady deszczu?

Antena radarowa emituje kierunkowe sygnały radiowe o długości fali od 1 do 10 cm do atmosfery w postaci krótkotrwałych impulsów o dużej mocy. W atmosferze impulsy, które napotykają obiekty, jak krople deszczu, prądy turbulentne lub powierzchnie chmur, są od nich odbijane i zwracane do radaru, tracąc przy tym część energii. Następnie specjalne oprogramowanie mierzy siłę odbitego promieniowania i czas jego powrotu. Na podstawie analizy tych danych specjaliści budują mapy meteorologiczne i tworzą prognozy, z których wszyscy korzystamy.

Pogodowa mapa deszczu to przetworzone dane radarowe w czasie rzeczywistym wyświetlane na mapie elektronicznej. Po tej mapie poruszają się obszary opadowe, oznaczone różnymi kolorami. Zazwyczaj intensywność i charakter opadów są pokazywane różnymi kolorami, które mogą być różnie wyświetlane w różnych aplikacjach. W niektórych śnieg i deszcz będą pokazywane w różnych kolorach, a w innych w odcieniach tego samego koloru, na przykład od jasnoniebieskiego do ciemnoniebieskiego.

Mapy pogodowe na żywo znacznie ułatwiają porównywanie prognoz i śledzenie ruchu zjawisk pogodowych. Mapa deszczu zawiera przetworzone dane radarowe w czasie rzeczywistym, z niewielkim opóźnieniem. Generalnie taka mapa pokazuje obszary opadowe różnymi kolorami i wszystko się porusza, możemy również zauważyć, gdzie występują burze z piorunami. Zazwyczaj rodzaj i intensywność opadów są wyświetlane w różnych kolorach, dla ułatwienia użytkownikom rozpoznawania stopnia zagrożenia, rodzaju opadów.