Jak działa czytnik kodów kreskowych?

Kody kreskowe wciąż stanowią dominującą metodę szybkiej identyfikacji produktów. Trudno sobie wyobrazić jakąkolwiek dziedzinę życia gospodarczego, gdzie kod kreskowy nie znalazłby dla siebie stałego miejsca. Powszechna obecność nie idzie jednak w parze ze świadomością użytkowników co do zasady działania kodów oraz czytników odczytujących dane. Dlatego za chwilę przedstawimy najważniejsze informacje o tym, jak działają czytniki i skanery, uwzględniając rozmaite wersje tych urządzeń.

Czytniki do kodów kreskowych – rodzaje i zasady działania

Urządzenia skanujące kody kreskowe wykorzystują zjawisko odbicia światła emitowanego ze skanera w stronę kodu kreskowego. Wiązka laserowa pada na powierzchnię kodu kreskowego, a następnie wraca do urządzenia w zmienionej formie. Czarne paski na kodzie kreskowym absorbują promienie świetlne, natomiast białe przerwy między nimi „wysyłają” światło z powrotem do czytnika. Czytnik kodów kreskowych wykorzystuje kontrast barwowy między białą i czarną powierzchnią kodu kreskowego. Odbita wiązka świetlna trafia następnie do fotodetektora, którego zadanie polega na przetworzeniu światła na impulsy elektryczne. Stąd już prosta droga do odczytu informacji. Każdy impuls elektryczny charakteryzuje się określonym czasem trwania, zależnym od grubości pasków na kodach kreskowych. Im większa przerwa między białym i czarnym paskiem, tym większy impuls zostanie wygenerowany przez białą powierzchnię kodu. Odczytem przetworzonych danych zajmuje się wbudowany dekoder, przypisując precyzyjne parametry odbicia światła z danego kodu kreskowego do wprowadzonych uprzednio informacji.

Omówiliśmy zasadę działania czytników kodów kreskowych w wersji laserowej. Na rynku dostępne są także czytniki do kodów kreskowych wykorzystujące diody świetlne.W czytnikach diodowych została ona zastąpiona zwykłym światłem. Wykorzystanie matrycy ledowej nie tylko poprawia trwałość i odporność mechaniczną urządzenia, lecz także pomaga odczytać kody niskiej jakości.

Czytniki do kodów kreskowych występują w wersji linear imager, przeznaczonej do odczytu kodów jednowymiarowych, oraz area imager, wykorzystującej matrycę CMOS powszechnie stosowaną w aparatach fotograficznych. Czytniki do kodów kreskowych area imager wyróżniają się zaawansowaną technologią odczytu i wysoką wydajnością, dlatego sprawdzą się w miejscach o dużej intensywności pracy.

Gdzie znaleźć czytniki do kodów kreskowych do rozmaitych zastosowań?

Poszczególne technologie czytników kodów kreskowych mają swoje określone zastosowanie. Tradycyjne czytniki laserowe sprawdzają się w realizacji codziennych zadań w sklepie detalicznym. Czytniki do kodów kreskowych dedykowane dla przemysłu wykorzystują najczęściej technologię area imager, a także wyróżniają się mocniejszą obudową i wytrzymałością na duże amplitudy temperatur.

Pełną gamę czytników znajdziesz w ofercie sklepu M2T, który od lat dostarcza przedsiębiorcom zaawansowane systemy mobilne. Na stronie www.m2t.com.pl zamieszczono kompleksową ofertę urządzeń odczytujących kody kreskowe, przeznaczonych dla każdego rodzaju działalności gospodarczej.