Czym pizza neapolitańska różni się od innych?

Chyba każdy smakosz pizzy doskonale wie, że pizza narodziła się na samym południu Włoch, czyli w Neapolu. To właśnie tam po raz pierwszy dla królowej Małgorzaty przygotowany został ten pyszny placek z prostymi dodatkami, który sprawił, że królowa do końca swojej wizyty w mieście, chciała jeść tylko to. Nie trudno jest się więc domyślić, że pomiędzy oryginalną pizzą neapolitańską a klasyczną, jaką znaleźć można w wielu zwykłych pizzeriach, jest co najmniej kilka znaczących różnic. Warto zdawać sobie z nich sprawę, podczas kolejnego wyboru pizzy.

Pizza neapolitańska- komu przypadnie do gustu?

Na pewno warto wspomnieć o tym, że nie każdemu taki rodzaj pizzy przypadnie do gustu. W końcu faktycznie różni się ona od tego, co można zamówić w popularnych pizzeriach, czy przygotować w domu. Na pewno jednak prawdziwej pizzy neapolitańskiej powinien spróbować każdy, kto jest fanem pizzy i poszukuje nowych smaków.

Jak wykonana była pierwsza na świecie pizza neapolitańska?

Tak jak było już wspomniane, pierwsza pizza neapolitańska wykonana została dla królowej Małgorzaty. Była to pizza margherita. Tak później została nazwana na cześć królowej. Jej twórca Raffaele Esposito postanowił przyrządzić pizzę, która zachowana będzie w kolorystyce włoskiej flagi. To właśnie dlatego postanowił wykorzystać sos ze świeżych pomidorów, białą mozzarellę oraz udekorować wszystko listkami bazylii. Dzięki temu uzyskał prostą kompozycję, ale jednocześnie była ona jedyna w swoim rodzaju i delikatnym smakiem całkowicie zachwyciła królową.

Co ją charakteryzuje?

Na pewno, mówiąc o pizzy z Neapolu, z całą pewnością trzeba wspomnieć również o tym, co najbardziej ją charakteryzuje. Co świadczy o tym, że faktycznie wyróżnia się ona na tle innych? Przede wszystkim jej ciasto. Większość pizz, nawet te, które zjeść można we Włoszech, posiadają lekko pulchniejsze i przez to sztywniejsze, bardziej chrupiące ciasto. Zupełnie inaczej jest w przypadku pizzy neapolitańskiej. Tutaj ciasto jest jej najważniejszą i najbardziej zadbaną częścią. To dlatego powinno ono leżakować aż około dwie doby! Tylko, wtedy można wydobyć z niego prawdziwe walory smakowe. Dodatkowo ciasto w przypadku pizzy neapolitańskiej jest dość lejące się. Z tego powodu dla niewprawionych osób może być nieco kłopotliwe zjedzenie go. Jeśli ciasto jest dobre, powinno być lekko śliskie i przede wszystkim wilgotne. Pamiętać też trzeba, że pizzy neapolitańskiej się nie kroi. Trzeba jeść ją za pomocą rąk i w miarę możliwości odrywać poszczególne kawałki, a nie kroić ją. Bardzo ważna jest także jakość użytych produktów. Muszą być one najwyższej jakości. Zawsze świeże i odpowiednio dobrane. Tylko dzięki temu pizza zachowa swój dobry smak, który jest nie do podrobienia.

Pizza neapoletana – jakie ma składniki?

Oczywiście, będąc w Neapolu, koniecznie trzeba spróbować prawdziwej margherity, która jest wręcz symbolem tego miasta. Nigdzie nie zje się lepszej! Warto jednak pamiętać, że pizza, która w Neapolu określana jest mianem neapolitańskiej, jest nieco inna. To znaczy, zawiera w sobie nieco inne, bardziej rozbudowane składniki. Co w takim razie znajdzie się na pizzy neapolitańskiej? Fileciki anchois, kapary i czarne oliwki. Są to elementy obowiązkowe! Na pewno, poszukując nowych smaków i przede wszystkim nowych połączeń, jak najbardziej warto się na nią zdecydować. Jej smak na pewno będzie oryginalny.

Dobrą wiadomością dla wszystkich smakoszy pizzy, na pewno jest to, że nie trzeba jechać koniecznie do Neapolu, aby spróbować prawdziwej, oryginalnej pizzy z tamtych okolic. Coraz częściej również w Polsce pojawiają się pizze, które wykonywane są na podstawie oryginalnych receptur z południa Włoch. To dlatego można delektować się doskonałym smakiem pizzy neapolitańskiej w każdym dowolnym miejscu. Warto spróbować jej przynajmniej raz w życiu, ponieważ tylko dzięki temu można porównać sobie, jak powinna smakować prawdziwa pizza na dowóz Wrocław, która zachwyciła królową Małgorzatę prawie dwa wieki temu.