Co należy wiedzieć o systemach meblowych

Systemy meblowe od zawsze cieszyły się dużą popularnością a Polacy często wykorzystywali je do aranżacji swoich domów i mieszkań. Zestawy mebli utrzymane w tej samej stylistyce i przeznaczone do konkretnego pomieszczenia bo o nich mowa to łatwy sposób na uzyskanie spójnego wnętrza i uniknięcie wnętrzarskich pomyłek. Obecnie systemy meblowe w odświeżonej formie nadal są chętnie wybierane do różnego rodzaju pomieszczeń. Dzięki nowoczesnemu designowi doskonale pasują do modnych dziś aranżacji.

 

Systemy meblowe w salonie – sposób na spójne wnętrze

Istotą udanej aranżacji wnętrza jest przede wszystkim spójność. Wnętrze utrzymane w jednej stylistyce i podobnej tonacji kolorystycznej wygląda na bardziej eleganckie i uporządkowane. Czy musi to oznaczać wszystkie meble z jednej serii? Oczywiście, że nie! Jednak samodzielne urządzenie wnętrza meblami o różnych kolorach i wzornictwie stanowi nie lada sztukę i nie każdemu się to udaje. Jeśli zależy nam na spójnej aranżacji dużo bezpieczniej jest zastosować systemy meblowe, dzięki którym unikniemy częstych wpadek wnętrzarskich. 

Jakie zalety niosą ze sobą systemy meblowe? Przede wszystkim producenci tworzą całe kolekcje utrzymane w jednej kolorystyce, z takimi samymi nóżkami, uchwytami  i pozostałymi detalami. Zestawem mebli możemy wyposażyć konkretne pomieszczenie praktycznie od A do Z. W skład systemów meblowych do salonu wchodzą najczęściej szafki rtv, komody, witryny, półki, ławy i stoły. Tym samym stanowią one wyposażenie pokoju dziennego i jadalni. Spójna kolorystyka sprawia, że w pomieszczeniu panuje harmonia i ład a całość nie wygląda na przeładowaną i zagraconą. Wszelkie elementy dekoracyjne jak frezy, ozdobne okucia czy szklane wstawki powtarzają się na części elementów systemu dzięki czemu stanowią zgrabną całość. 

 

Co należy wiedzieć o systemach meblowych

Jak wykorzystać zestawy meblowe w pokoju dziecięcym?

Pokój dziecięcy lub młodzieżowy to zwykle pomieszczenie z feerią barw i faktur. Ilość zabawek, pudełek, ozdób i bibelotów może przyprawiać o zawrót głowy. Wrażenie to potęgują zwykle kolorowe ściany i barwne dywaniki. Dzieci to uwielbiają i nie ma w tym nic złego – to wszak ich królestwo. Jeżeli chcielibyśmy jednak stonować nieco to pomieszczenie to systemy meblowe sprawdzą się w tym znakomicie. Proste meble w jednolitym i najlepiej jasnym kolorze wprowadzą nieco spokoju do ożywionej aranżacji pokoju dziecięcego. W skład zestawów mebli do pokoju dziecięcego wchodzą zwykle szafa, łóżko, biurko, oraz komody i regały. Na rynku znajdziemy różne zestawy począwszy od klasycznych, prostych i gładkich mebli po typowo dedykowane do pokoju dziecięcego. Wówczas posiadają one inną kolorystykę, kolorowe wstawki lub grafiki na frontach np. z postaciami z bajek. W zależności od ogólnej aranżacji pokoju meblami możemy więc stonować pomieszczenie lub ożywić je i spersonalizować je uwzględniając upodobania dziecka.

 

Czy systemy meblowe sprawdzą się w sypialni?

Systemy meblowe w sypialniach królują już od wielu lat i nie są czymś nowym. Nowością są raczej coraz częściej pojawiające się w domach oddzielne garderoby, na które przeznaczamy osobne pomieszczenie. to powoduje, że w sypialni pozostaje nam wstawić łóżko, stoliki nocne i ewentulanie toaletkę. W takim przypadku nie zawsze warto decydować się na klasyczny system meblowy ponieważ wyłączymy z niego kluczowy element czyli szafę. Jeśli jednak aranżujemy tradycyjną sypialnię, w której planujemy przechowywać odzież to system meblowy będzie strzałem w dziesiątkę! Zwykle zestawy te posiadają duże i pojemne szafy w kilku szerokościach, które można stawiać samodzielnie lub łączyć w większą zabudowę. Ponadto dobierzemy do niej łóżko oraz szafki nocne i uzupełnimy komodą. W sypialni, w której z zasady powinniśmy stworzyć sobie relaksującą i spokojną atmosferę do odpoczynku, zastosowanie spójnych stylistycznie mebli zdecydowanie ułatwi nam to zadanie.

 

W jaki sposób łączyć ze sobą elementy różnych systemów meblowych?

Wiele osób zastanawia się czy możliwe jest gustowne połączenie mebli z kilku systemów. Nie polecamy mieszania wielu serii meblowych ale już dwa podobne zestawy można z powodzeniem połączyć. Warto jednak trzymać się podobnej stylistyki. Bardzo często producenci oferują zestawy mebli w dwóch kolorach. Warto rozważyć taką opcję  połączyć w jednym pomieszczeniu np. szafki i komody w dwóch odcieniach