Zastrzeganie nazwy firmy – istotne informacje

Prowadzenie swojej działalności gospodarczej, niezależnie od tego jaką branżę ona reprezentuje, oznacza konieczność zwrócenia uwagi na wiele istotnych kwestii, takich jak zatrudnianie odpowiedniego personelu czy też załatwianie spraw formalnych oraz rozliczanie się z podatków.

Wśród spraw o kluczowym charakterze znajduje się również proces nadawania odpowiedniej nazwy firmie w CEIDG oraz jej zastrzeganie w Urzędzie Patentowym. Dobrze jest dowiedzieć się czegoś więcej na temat tego istotnego i dość rozbudowanego procesu.

Zastrzeganie nazwy firmy – istotne informacje

Co warto wiedzieć o rejestracji nazwy firmy?

Należy mieć między innymi na uwadze to, że poprzez zastrzeżenie nazwy firmy, żaden inny konkurencyjny podmiot nie będzie miał prawa do wykorzystywania takiej nazwy we własnych celach. Odgrywa to szczególnie ważną rolę w budowie marki, której nazwa ma być pozytywnie postrzegana przez klientów. Problem polega jednak na tym, że aktualnie Urząd Patentowy nie kontroluje czy określona nazwa stanowi naruszenie praw pozostałych podmiotów. W związku z tym sprawą istotną jest wcześniejsze przeanalizowanie sytuacji po to, aby uniknąć różnych problemów wynikających z naruszenia praw innego podmiotu do zastrzeżonej nazwy.

Warto też pamiętać, że problematyczne potrafi być również wykorzystanie nazwy zawierającej słowa, które dokładnie wskazują na oferowane produkty albo usługi. Są to bowiem dość popularne i powszechnie używane słowa, których zastrzeżenie uniemożliwiałoby innym firmom opisywanie swojej działalności. Dlatego zastrzeganie nazw o opisowym charakterze jest po prostu niemożliwe. Warto więc pomyśleć o bardziej „fantazyjnej” nazwie. W tym przypadku trzeba zainwestować w reklamę, aby klienci dowiedzieli się czym tak naprawdę zajmuje się firma. Z drugiej strony ciekawa, zastrzeżona nazwa jest istotnym elementem budowy wizerunku marki.

Wiele przydatnych porad oraz informacji powiązanych z zastrzeżeniem nazwy firmy można znaleźć w sieci, na przykład na stronach, takich jak https://comparic.pl/opisowa-nazwa-firmy-mozesz-miec-problemy/. Aby uniknąć ewentualnych kłopotów dobrym pomysłem jest skorzystanie z usług rzeczników patentowych. Tacy fachowcy specjalizują się w analizowaniu nazw pod względem możliwości ich rejestracji oraz pozwalają na upewnienie się, że konkretna rejestracja nie wpływa negatywnie na prawa innych firm do zastrzeżonego znaku towarowego lub nazwy.