Jak działają soczewki polaryzacyjne?

Przeciwsłoneczne okulary polaryzacyjne blokują odblaski od światła odbijającego się od płaskich powierzchni lepiej niż jakikolwiek inny rodzaj soczewek przeciwsłonecznych, dzięki czemu są bardzo popularne wśród osób spędzających dużo czasu na świeżym powietrzu, doceniają je także kierowcy.

Każdy, komu przeszkadzają odblaski na zewnątrz, może skorzystać z tych zaawansowanych soczewek przeciwsłonecznych. W lecie praktycznie w każdych warunkach mogą przydać nam się dobre szkła. Spolaryzowane okulary przeciwsłoneczne mogą być również pomocne podczas jazdy, ponieważ zmniejszają bezpośrednie odblaski z masek pojazdów i jasnych chodników. Niektóre osoby wrażliwe na światło, w tym osoba, która przeszła operację zaćmy, również skorzystają ze spolaryzowanych okularów przeciwsłonecznych. W przypadku tych szkieł światło słoneczne rozprasza się we wszystkich kierunkach. Kiedy światło pada na płaskie powierzchnie, odbijane przez te powierzchnie czy też przedmioty ma tendencję do polaryzacji. Jak działają soczewki polaryzacyjne?

Oznacza to że odbite światło porusza się w jednym kierunku.

Stwarza to irytujące, a czasami niebezpieczne natężenie światła, które powoduje olśnienie i ogranicza widoczność. Przykładowo kierowca w nocy jest często oślepiany przez światła z samochodów które jadą z naprzeciwka. Dzięki temu zwiększamy nasze bezpieczeństwo, światła oślepiają nas mniej i lepiej widzimy drogę. Soczewki polaryzacyjne, zostały opracowane w 1936 roku przez Edwina H. Landa. Soczewki polaryzacyjne odcinają niebezpieczne odblaski na płaskich powierzchniach, takich jak woda, szkło i asfalt. Z pewnością także osoby pracują przy komputerach docenią tego rodzaju soczewki. Wówczas praca przy komputerze jest bardziej komfortowa, oczy mniej się męczą i możemy pracować dużo efektywniej. W sklepach znajdziemy różne tanie okulary polaryzacyjne, trzeba pamiętać aby dobrać je do naszego kształtu twarzy. Muszą dobrze opierać się na naszym nosie, oprawki muszą mieć szerokość dobrze dopasowaną do szerokości naszej twarzy.