Wykończenie nowego mieszkania nierzadko spędza sen z powiek jego właścicielom. Ilość prac niezbędna do tego, żeby w nowych czterech ścianach można było zamieszkać, jest naprawdę zaskakująca. Zgodnie z podstawowymi zasadami budowy i wykończeń, nie ma innej opcji, jak po prostu zacząć krok po kroku i cierpliwie wykonywać kolejne elementu planu. Na start: murowanie ścianek, instalacje, tynkowanie i prace czysto techniczne.
Od czego zacząć wykańczanie mieszkań? Ważna kolejność!
Kluczem udanego remontu generalnego, podobnie jak i wykańczania nieruchomości od środka jest takie zaplanowanie prac, by ich kolejność nie doprowadziła do późniejszych wyzwań i powtarzania tego samego zajęcia. Jeśli projekt zakłada założenie nowych instalacji np elektrycznej czy wodno-kanalizacyjnej, to prace te muszą być wykonane przed tynkowaniem ścian czy kafelkowaniem. W innym przypadku cała praca stanie się bezsensowna, bo np. świeżo wyrównane ściany trzeba będzie skuć, żeby móc w nich pociągnąć kable, rury czy przewody. W sytuacji gdy remont wykonuje się samodzielnie, a nie z pomocą doświadczonych fachowców jak np. https://doskonalewnetrza.pl/, ważne będzie pamiętanie o tej kolejności jeszcze przed sięgnięciem po jakąkolwiek szpachlę. To właśnie instalacje są numerem jeden, jeśli chodzi o start prac w mieszkaniu, następnie ściany (wyrównywanie, gładzie, tynkowanie czy domurowywanie ścianek działowych) i dopiero po tych czysto technicznych pracach można przystąpić np. do układania podłóg (bez względu na to, czy są to panele czy kafle). Zachowanie zasad prac budowlanych pozwoli zarówno na oszczędność czasu, jak i pieniędzy przeznaczonych na remont.
Murowanie i tynkowanie: własnoręcznie czy z fachowcami?
O ile powierzenie montażu domowych instalacji specjalistom nie stanowi dla większości osób powodu do wątpliwości, o tyle dużym wyzwaniem dla wielu domorosłych „ekspertów” i złotych rączek jest kwestia tego, czy nie podjąć się prac murarskich i tynkarskich samodzielnie. Wielu ludziom wydaje się, że umiejętność położenia cegły na cegle i przeciągnięcia miejsca ich złączenia zaprawą nie stanowi jakiejś epokowej umiejętności, natomiast w praktyce sprawa wcale nie jest taka prosta.
Nowoczesne technologie, narzędzia i systemy usprawniające układanie ścianek i rozprowadzanie tynków są często dostępne tylko firmom, które są z nimi na bieżąco. Dla przykładu korzystając z usług firm, jak https://doskonalewnetrza.pl/cennik-uslug/murowanie-tynkowanie-warszawa/ ma się pewność wykonania prac murarskich o wiele szybciej i dokładniej, niż przy wykorzystaniu szpachelki kupionej w sklepie budowlanym. Firmy zajmujące się wykończeniami wnętrz dysponują nierzadko materiałami o wiele lepszej jakości niż te dostępne w sprzedaży detalicznej, a do tego posiadają zaawansowane urządzenia, które przyspieszą realizację takich prac. Żeby uniknąć niepotrzebnych poprawek czy tzw. niedoróbek łatanych palcem o wiele bardziej opłaca się skorzystać z doświadczenia fachowców, niż uczyć się pewnych działań na własnym mieszkaniu.