Różne rodzaje płytek stosowane do wykończenia wnętrz

Jeśli nigdy wcześniej nie interesowałeś się kupnem kafelków, możesz być zaskoczony wieloma dostępnymi rodzajami płytek dostępnych w sprzedaży.

Najpopularniejsze są płytki ceramiczne i porcelanowe, ale są też płytki szklane, cementowe, metalowe i kamienne, żeby wymienić tylko kilka. Aby było to jeszcze bardziej mylące, nie każdy rodzaj kafelków działa w każdym zastosowaniu. Trudno nie czuć się trochę przytłoczonym podczas wyboru płytek do mieszkania. Niezależnie od tego, czy remontujesz dom, czy wyposażasz nowy, musisz zdecydować, jakie płytki znajdą się w twoim wnętrzu.

Płytka ceramiczna jest jednym z najczęstszych rodzajów płytek instalowanych w domach, ponieważ nadaje się do wielu zastosowań. Duża trwałość sprawia, że płytki ceramiczne są idealne do każdego pomieszczenia w domu, takiego jak kuchnie, łazienki, a nawet korytarze. Płytki są łatwe w instalacji, czyszczeniu i dostępne w setkach stylów i kolorów, które pasują do każdego projektu.

Płytki do łazienki – jaki wybrać wzór?

O ile nieszkliwione kafelki dają artystyczne, a wręcz rustykalne wykończenie, to szkliwione płytki ceramiczne zapewniają lepszą ochronę podłóg i ścian przed wilgocią. Innym najczęściej spotykanym rodzajem płytki jest porcelana, która różni się od płytki ceramicznej. Urok porcelany wynika z jej zdolności do naśladowania naturalnego kamienia, cegły lub drewna bez stosowania specjalnej konserwacji. Porcelanę można stosować nawet na zewnątrz, ponieważ nie zamarza, nie blaknie ani nie pęka. Inne zastosowania do płytek porcelanowych obejmują płytki do łazienki 3d lub kuchenne, oraz obszary o dużym natężeniu ruchu. Odporność szkła na plamy czyni go fantastyczną alternatywą dla kamienia naturalnego, drewna czy standardowych płytek. Wszelkie zabrudzenia są łatwe do usunięcie i nie powodują przebarwień. Ten rodzaj płytek oferuje również czystą i minimalistyczną estetykę oraz dyskretną elegancję. Jedyną wadą jest to, że szkło dosyć łatwo pęka. Z tego powodu odradza stosowanie płytek szklanych w obszarach o dużym natężeniu ruchu, takich jak podłogi w kuchni i łazience. Można je natomiast z powodzeniem montować na blatach i ścianach w celach ochronnych i dekoracyjnych.