Odwadniacze w instalacjach pary

Para wodna jako nośnik energii jest wykorzystywana w różnych gałęziach przemysłu.

Używana jest w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym, papierniczym, pralniczym i i wielu innych. W części procesów para wodna jest stosowana poprzez wtrysk bezpośredni do produktu, zaś w innych, jej energia jest oddawana poprzez różnego rodzaju wymienniki. Zarówno w pierwszym jak i w drugim przypadku na instalacji konieczne jest stosowanie odwadniaczy. Odwadniacze, stosowane w systemach dystrybucji pary, pozwalają na uzyskanie dobrej jakości pary suchej, zaś montowane na odlocie z różnego rodzaju wymienników, pras, kotłów grzewczych i suszarek pozwalają na maksymalizację ilości odzyskanej energii. Dla różnych instalacji zaleca się montowanie różnych odmian odwadniaczy.

Odwadniacze pływakowe i dzwonowe pozwalają na natychmiastowe odprowadzenie kondensatu i mają dużą przepustowość.

Odwadniacze termostatyczne (bimetaliczne i kapsułkowe) odprowadzają kondensat przechłodzony o odpowiednią wartość aż do 40K, co pozwala na optymalizację procesu wymiany ciepła. Na magistralach często stosuje się odwadniacze termodynamiczne, a w celu zabezpieczenia instalacji przed zamarzaniem odwadniacze rozszerzalnościowe.

Odwadniacze występują w wersjach: gwintowanej, kołnierzowej lub do spawania. Niektóre wersje posiadają wbudowany filtr siatkowy i/lub zawór zwrotny.
Mogą wspomagać odpowietrzanie instalacji podczas rozruchu. Dostępne są rożne wykonania materiałowe począwszy od żeliwa, poprzez stal węglową aż do specjalnych odwadniaczy dla instalacji pary czystej wykonanych ze stali nierdzewnej. Wszystkie rodzaje odwadniaczy w swojej ofercie posiada firma Termo Technika więcej informacji znajdziemy tutaj odwadniacze w instalacjach pary. Służymy również wsparciem technicznym jeśli chodzi o ich poprawny dobór.