Podróż szlakiem angielskich stadionów – pomysł idealny dla fanów futbolu

Nie od dziś wiadomo, że Anglia to kraj, w którym futbol pojawił się mniej więcej w takiej formie, jaką znamy ją dziś. I choć reprezentacja Lwów Albionu na przestrzeni dekad nie obrosła w tytuły tak, jak można by oczekiwać, od lat Premier League uznawana jest za najlepsze krajowe rozgrywki na świecie. To właśnie na tych stadionach możemy podziwiać wiele przedstawicieli piłkarskiej elity. Warto więc wybrać się, by zobaczyć, choć kilka obiektów.

Nasze propozycje zaczniemy od stadionu, na którym na co dzień swe ligowe i pucharowe potyczki rozgrywa aktualny mistrz Anglii – Manchester City. Mowa tu o obiekcie, który nosi nazwę Etihad Stadium, znany także jako City of Manchester Stadium. Jak na wielką historię angielskich stadionów, ten jest wyjątkowo młody, bo jego otwarcie nastąpiło na początku obecnego wieku. Co ciekawe, to właśnie tam miał miejsce jeden z najbardziej niezwykłych meczów polskich klubów w europejskich pucharach w pierwszej dekadzie XXI stulecia. Skazywana na porażkę drużyna Groclinu Grodzisk Wielkopolski sensacyjnie zremisowała z gospodarzami 1:1, a wobec bezbramkowego remisu, to ona przeszła do kolejnej fazy Pucharu UEFA. Obecnie prowadzona przez Pepa Guardiolę drużyna w wielkim stylu wygrała krajowe rozgrywki, w składzie mając takich graczy, jak Kevin De Bruyne czy Riyad Mahrez. Na każdym domowym meczu na trybunach zasiąść może ponad 50 tysięcy kibiców.

Teraz pora przenieść się do Liverpoolu. Choć obecnie znajdują się tam dwa kluby Premier League obecnie o wiele lepiej radzi sobie Liverpool. Swe piłkarskie potyczki rozgrywają oni na stadionie Anfield. Na mogącym pomieścić nieco ponad 54 tysiące fanów obiekcie często jesteśmy świadkami znakomitej atmosfery, która nie pozwala poddać się graczom The Reds aż do ostatniej minuty. Doskonałym przykładem będzie tu choćby udana pogoń w rewanżowym meczu z Barceloną w 2019 roku, gdy gracze Jurgena Kloppa musieli odrobić trzybramkową stratę, by w ogóle myśleć o znalezieniu się w finale Ligi Mistrzów. Ostatecznie wygrali 4:0, a euforia na trybunach, a zwłaszcza na najbardziej znanej z nich: The Kop, zdawała się nie mieć końca.

Na koniec wypada powiedzieć coś o którymś z londyńskich stadionów. Miano najmłodszego bezapelacyjnie dzierży tu Tottenham Hotspur Stadium. Został otwarty dopiero w kwietniu 2019 roku. Poprzednim domem dla dwukrotnego mistrza Anglii był White Hart Lane. Trybuny obecnego stadionu mogą pomieścić prawie 63 tysiące głodnych piłkarskich emocji fanów. Opisywany stadion to zdecydowanie jedna z najnowocześniejszych tego typu inwestycji.

Wybierając się na opisywane tu bądź inne angielskie stadiony, warto jeszcze przed wyjazdem zaopatrzyć się w trochę gotówki – w tym wypadku funtów. Jeśli jednak mamy już taką walutę, tutaj niegłupie będzie sprawdzenie, czy banknoty nie wyszły z obiegu. Jeśli tak się stało, można wymienić egzemplarze na nowsze odpowiedniki. Na pytanie gdzie sprzedać stare funty, odpowiadamy sieć salonów Tavex. To właśnie tutaj z łatwością sprzedać wycofane, stare banknoty, nie tylko funty, ale także korony, franki i wiele, wiele innych. Wystarczy zapytać!