Płyn chłodzący w samochodach ciężarowych

W pojazdach zarówno osobowych, jak i ciężarowych, znajdziemy bardzo wiele różnych filtrów odpowiadających za oczyszczanie powietrza, paliwa, oleju, stosowane są także filtry układu chłodzącego, który typowy jest dla samochodów ciężarowych oraz różnego rodzaju maszyn budowlanych.

W tym przypadku będzie to filtr, który będzie oczyszczał płyny w układzie chłodzenia. Silniki w samochodach ciężarowych generują duże ilości ciepła, często od 1000 do nawet 2000 stopni Celsjusza, w tym przypadku silniki te mogą być bardziej narażone na różnego rodzaju uszkodzenia niż silniki w samochodach osobowych. Dlatego warto zadbać o wydajny układ chłodzenia, który będzie w tym przypadku bardzo istotny.

Płyn chłodzący w samochodach ciężarowych

Filtr płynu chłodzącego w samochodzie ciężarowym

Naturalnie dużą rolę będzie odgrywał czynnik chłodzący, jeżeli będzie zawierał dużo zanieczyszczeń, wówczas jego właściwości mogą zostać osłabione lub też zmienione, wówczas wydajność chłodzenia może spadać, silnik może zacząć się przegrzewać. Z pewnością będzie to bardzo niekorzystne zwłaszcza w przypadku dłuższych tras, w lecie, kiedy system chłodzenia musi być wydajny, zapewniać odpowiednie chłodzenie całego układu. Dodatkowo wysoka temperatura w silnikach może powodować uszkodzenia, korozję, mogą powstawać różnego rodzaju uszkodzenia, mikro zabrudzenia w układzie chłodniczym, dlatego też zastosowanie dodatkowego filtra będzie konieczne.

Zasada działania filtra płynu chłodzącego jest podobna do działania innych filtrów, takich jak filtr paliwa czy też filtr oleju, zasadniczo ma on usuwać zabrudzenia określonej wielkości, często będzie to kilkadziesiąt mikrometrów. Naturalnie są to filtry, które możemy wymieniać, każdy producent będzie podawał szacunkowe odległości, po których należy wymienić dany filtr. Z pewnością jego uszkodzenie możemy zdiagnozować w przypadku przegrzewania silnika, wówczas możemy wymienić filtr oleju oraz filtr płynu chłodzącego. Często wymieniamy także wszystkie filtry razem, aby uniknąć ewentualnych problemów w trasie.

Na rynku dostępne są różne modele, także Filtr płynu chłodzącego MAN – DBK Parts to sklep, który może zaoferować bardzo wiele różnych filtrów do różnych samochodów ciężarowych.

Nie można zaniedbywać wymiany części w ciężarówkach

Niektórzy właściciele firm zaniedbują serwis swoich ciężarówek. Uważają, że regularna konserwacja wymaga zbyt dużych nakładów finansowych i czasu. Nie zdają sobie sprawy, że utrzymanie samochodów ciężarowych w dobrym stanie pomaga im uniknąć poważnych strat finansowych i optymalizuje koszty. Praktykując regularną konserwację, zoptymalizujesz żywotność silnika ciężarówki i innych istotnych komponentów, co chroni przed koniecznością kosztownych napraw.

Warto zatem sprawdzać nadwozie samochodów ciężarowych pod kątem oznak uszkodzeń, stan opon, filtrów i olej. Wymiana starzejącego się lub uszkodzonego elementu jest o wiele łatwiejsza niż skomplikowana i kosztowna naprawa, jeśli ciężarówka ulegnie awarii, gdy pojazd jest w trasie i znajduje się daleko od siedziby firmy. Można poprosić eksperta o dostarczenie listy części, które mają tendencję do dość szybkiego zużycia w porównaniu z innymi, zakupić wyposażenie ciężarowych samochodów wcześniej. Opony są oczywiście jednym z przykładów. Aby przeprowadzić naprawdę skuteczną i właściwą konserwację pojazdów użytkowych, często konieczna jest wczesna wymiana niektórych elementów, zanim pojawią się problemy.