Pełnowartościowa dieta wegańska

Wegetarianie lubią dietę złożoną z ziaren, roślin strączkowych, orzechów, nasion, warzyw i owoców, a niektórzy decydują się również na produkty mleczne, w tym ser, wytwarzany z podpuszczki warzywnej i jajek.

Badania sugerują, że tego rodzaju dieta roślinna może być zdrowym sposobem odżywiania z mniejszą liczbą zgłoszonych przypadków otyłości, chorób serca i cukrzycy typu 2. Zwykle zróżnicowana dieta wegetariańska zawiera mniej tłuszczów nasyconych, a więcej kwasu foliowego, błonnika i przeciwutleniaczy. Dieta może przewidywać spożywanie co najmniej pięciu owoców i warzyw dziennie, w tym produktów pełnoziarnistych oraz wybieranie większej liczby ziaren i nasion roślin strączkowych, wybierając jednocześnie produkty mleczne o niższej zawartości tłuszczu i cukru lub też alternatywy bezmleczne. Śniadanie na bazie białka to idealny wybór, ponieważ jest sycącym sposobem na rozpoczęcie dnia, a jego przygotowanie nie zajmuje więcej czasu niż w przypadku standardowego śniadania. Jajka zapewniają dobrą równowagę wysokiej jakości białka w połączeniu z tłuszczem, a żółtka są cennym źródłem witaminy D, której potrzebujemy dla mocnych kości i zębów. Białko spowalnia opróżnianie żołądka, zapewniając uczucie sytości na dłużej, dzięki czemu przez resztę dnia będziesz jeść mniej kalorii i czuć się sytym.

Wiele osób uważa, że wegetarianie są narażeni na ryzyko niedoboru żelaza mineralnego, ale istnieje wiele pokarmów roślinnych, które są dobrym źródłem, wraz z wzbogaconymi płatkami śniadaniowymi, musli, pełnoziarnistym chlebem oraz pestkami dyni i słonecznika.

Warto uzupełnić śniadanie małą szklanką soku owocowego bogatego w witaminę C, aby zoptymalizować przyswajanie żelaza przez organizm. Dla tych, którzy unikają nabiału, takiego jak mleko i jogurt, można wybrać alternatywę wzbogaconą witaminami i minerałami, w tym witaminą B12, witaminą D i wapniem. Zatem w przypadku kiedy chcemy zrzucić kilka kilogramów dobrym pomysłem będzie pełnowartościowa dieta wegetariańska jadłospis może być bardzo urozmaicony, przez co nie musimy ograniczać się do samych warzyw.