Co Nas czeka na rynku nieruchomości w roku 2020? 

Pomimo wzrostu cen, rok 2019 zakończył się optymistycznie dla rynku nieruchomości. Miały na to wpływ niskie stopy procentowe i malejące bezrobocie. Czy podobnych tendencji możemy spodziewać się również w 2020 roku? Popyt i podaż nadal utrzymują się na podobnym, wysokim poziomie, ale na horyzoncie widać nadchodzące zmiany. Analitycy przewidują, że nie doprowadzą one do załamania rynku, ale wpłyną na jego stabilizację.

Nieruchomości na rynku pierwotnym – nadchodzące zmiany

W dużych aglomeracjach zaczyna brakować gruntów pod inwestycje, a te w dobrych lokalizacjach osiągają zawrotne ceny. Zmusi to deweloperów do szukania działek na obrzeżach miast albo do przystosowywania rejonów urbanistycznych pod zabudowę mieszkaniową. Zyskają na tym rynki regionalne, które również wykazują duży popyt na nieruchomości. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się nieruchomości w Turku o czym świadczy ilość zleceń na zakup nieruchomości w lokalnym biurze nieruchomości ABA.

Otwarcie rynku niemieckiego dla pracowników ze wschodu może spowodować odpływ siły roboczej z Polski. Firmy budowlane będą musiały podnieść płace, żeby zatrzymać pracowników budowlanych. Wpłynie to na wzrost cen na rynku pierwotnym, co może spowodować odpływ chętnych na zakup.

Co czeka Nas na wtórnym rynku nieruchomości?

Rozwiązaniem dla inwestorów może być nabycie mieszkania z rynku wtórnego. Na jego atrakcyjność mają wpływ takie czynniki jak lokalizacja i możliwość zamieszkania bez czynienia dodatkowych nakładów na remont. Zważywszy na to, że koszty robocizny idą w górę, taka inwestycja może okazać się szczególnie korzystna dla osób, które dokonują zakupu lokali pod wynajem i zależy im na czasie.

Pewne zmiany będą spowodowane również wzrostem pensji minimalnej. Konieczność podwyższenia wynagrodzenia robotnikom i wykonawcom sprawi, że koszty tych zmian zostaną przerzucone na kupujących. Z drugiej strony, wielu przedsiębiorców będzie poszukiwało alternatywnych metod zatrudnienia, co może przyczynić się do większych trudności z dostaniem kredytu. Najbardziej odczują to osoby samotne oraz te, które mają niski wkład własny.

Podsumowując, 2020 rok przyniesie lekkie spowolnienie na rynku nieruchomości, ale nie wpłynie znacząco na jego rozwój. Możemy spodziewać się względnej stabilizacji, bez znaczących wahań.