Rynek biżuterii w Polsce przeżywa prawdziwe oblężenie, szczególnie pod kątem powrotu do bezpiecznego inwestycyjne złota oraz srebra. Nawet kamienie półszlachetne zaczynają wracać do łask ze względu na ich właściwości energetyczne.
W artykule podyskutujemy o właściwościach złotej biżuterii, o stanie rynku biżuterii w kraju, a także o dalszych perspektywach rozwoju. Jedna z ciekawszych kategorii to rękodzieło, czyli tworzenie biżuterii od absolutnych podstaw, często nie w gotowych kolekcjach, ale dopiero na zamówienie konkretnego klienta. To bardzo ważna zmiana mentalności, ponieważ wiele grup docelowych nie chce już kojarzyć się ze standardowymi kolekcjami biżuterii.
Oryginalność biżuterii to podstawa podejmowania decyzji zakupowych
Chodzi wyłącznie o osiągnięcie oryginalności wizerunku. Coraz chętniej biżuterię, dość skromną i uniwersalną zamawiają mężczyźni. Kobiety to oczywiście najważniejsza część rynku, szczególnie pod kątem sprzedaży diamentów, czy półproduktów do wyboru własnej biżuterii. Osoby z minimalnymi umiejętnościami technicznymi (manualnymi) mogą pokusić się o stworzenie czegoś specyficznego we własnym zakresie. To często perspektywa bardziej opłacalna od wizyty w popularnych sieciach, salonach. Z jakiej biżuterii korzysta się najczęściej? Na pewno inspirowanej życiem celebrytów. Dobry przykład to złote zawieszki do bransoletek stanowiące luksusową alternatywę w stylu codziennym lub semi-formal. Rynek biżuterii w Polsce docenia nie tylko krajowych, ale również zagranicznych odbiorców. Z danych statystycznych wynika, że duże rynki mają problemy z rywalizacją z drobnym rękodziełem sprzedawanym często na aukcjach online, przez portale ogłoszeniowe, a nawet wśród znajomych. Luksus nie oznacza do końca markę, tylko właśnie materiał, z którego biżuteria została wykonana. W Polsce obowiązują standardy określania złota, srebra. Nie można zatem uzyskać biżuterii fałszywej, jeżeli spojrzy się na certyfikację, ewentualnie przejdzie konsultacje z zaprzyjaźnionym złotnikiem. Większość salonów z biżuterią rozszerzyła usługi na naprawy biżuterii, czy na skup złota, kamieni półszlachetnych, co pozwala na ich powtórne wykorzystanie w wielu interesujących projektach. Wartość rynku biżuterii w Polsce ocenia się na poziomie 2018-2019 na około 3-4 mld złotych. Na Giełdzie Papierów Wartościowych pojawia się też sporo marek związanych z luksusowymi kamieniami szlachetnymi. Niestety po zmianach prawnych branżę dotknęły problemy podatkowe związane z karuzelami vatowskimi. Jak można samodzielnie rozpocząć karierę z biżuterią? Wystarczą tak naprawdę dobre półfabrykaty i uruchomienie własnej działalności na próbę. Działalność nierejestrowana to szansa, aby przekonać się o skuteczności własnego biznesplanu. Aby obniżyć koszty zakupu półproduktów do wytwarzania biżuterii możesz zdecydować się na współpracę ze sklepem Manzuko.com, który specjalizuje się w obsłudze artystów, pasjonatów własnej biżuterii. Niektórzy artyści tworzenia biżuterii rozliczają się na podstawie umowy o dzieło.
Dotychczasowe marki tracą na znaczeniu na rzecz rękodzieła luksusowego
Na znaczeniu w światowym rynku biżuterii tracą zdecydowanie Chiny, które przez lata stawiały na ilość, a nie jakość. Dzisiaj klienci przekonują się, że plastikowa, szybko psująca się biżuteria nie ma nawet startu do złota, srebra, luksusowych złotych zawieszek, do biżuterii ze stali chirurgicznej. Dobra biżuteria to pewnego rodzaju inwestycja, ponieważ złoto można oddać do skupu, ewentualnie łatwo przechować w okresie kryzysowym. W Polsce największy popyt generują w dalszym ciągu produkty bezkamieniowe, właśnie ze stali chirurgicznej, dotychczas spotykanej jedynie w sektorze medycznym, do produkcji narzędzi, a także pierścionki zaręczynowe już z większymi kamieniami. Znane marki mają oczywiście przewagę, jednak rękodzieło staje się stopniowo symbolem luksusu, o czym mówią praktycznie wszystkie branżowe raporty. Co myślisz o perspektywach tworzenia własnej biżuterii?