Metody depilacji – wady, zalety, cena

Wielu kobietom, tym bardziej w okresie letnim zależy na posiadaniu idealnie gładkiej skóry. Można ją osiągnąć dzięki różnym metodom depilacji. Każda spośród nich ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Warto poznać metody, dzięki którym można pozbyć się owłosienia i wybrać najlepszą z nich.

Depilacja laserowa

Poddanie się zabiegowi profesjonalnej depilacji laserowej to na pewno jedna z najlepszych opcji dla tych którzy chcą mieć rozwiązany problem niechcianego owłosienia raz na zawsze. Nowoczesne urządzenia oddziałują wiązką laserowa na cebulkę włosa, całkowicie ją osłabiając rozwiąże ten kłopot po około 6 – 8 zabiegów. Rozwiązanie to wymaga użycia profesjonalnego sprzętu oraz odpowiedni wyszkolonego personelu. Ceny depilacji laserowej w Warszawie zaczynają się od 250 zł za partię ciała. Warto przeglądać ofertę dobrych salonów kosmetycznych, ponieważ często pojawiają się promocje sięgające nawet 50%.

 

Maszynka do golenia 

Usuwanie włosków z użyciem maszynki do golenia to na pewno najszybszy, a przy tym najtańszy sposób depilacji. Maszynkę jednorazową kupimy już za kilka złotych, tak samo krem czy piankę do golenia. Cały proces zajmie nam maksymalnie 5 minut. Stosowanie maszynki do golenia ma również i pewne wady. Po pierwsze, niektóre osoby muszą jej używać każdego dnia, gdyż kłujące włoski pojawiają się już po upływie kilku godzin od chwili golenia. Poza tym kolejne golenie maszynką może zakończyć się krwawiącymi zacięciami. To tym bardziej niebezpieczne, jeśli chce się ogolić miejsca intymne, gdzie zranienia na ogół długo się goją. 

Krem do depilacji 

Krem do depilacji stanowi doskonałą alternatywę dla maszynek do golenia. Wystarczy nałożyć na wybrane przez nas miejsca, odczekać zalecaną ilość czasu i usunąć razem ze zbytecznym owłosieniem. Efekty widoczne zaraz po depilacji mogą nas w pełni usatysfakcjonować, niemniej jednak pamiętajmy, iż są nietrwałe. Metoda ta jest, jednakże lubiana za bezbolesność. Kremy służące do depilacji mogą wywoływać reakcje alergiczne, tym bardziej u osób mających wrażliwą i skłonną do wszelkich podrażnień skórę. Poza tym przeszkadzać może chemiczna woń preparatu. Odczekanie odpowiedniej ilości czasu także związane jest z dyskomfortem – nie można wtedy się ubrać, czy też wykonywać różnych innych czynności. Ceny kremów do depilacji zaczynają się już od kwoty kilkunastu złotych. 

Depilator elektryczny

Usuwanie nadmiernego owłosienia z użyciem depilatora elektrycznego zalicza się do najbardziej popularnych sposobów depilacji. Największą zaletę tego urządzenia stanowią na pewno długotrwałe rezultaty. Dzięki temu, iż depilator usuwa owłosienie razem z cebulkami, nie zaś przycina, tak jak ma to miejsce w przypadku maszynki, proces odrastania może przeciągnąć się nawet do 3 tygodni. W porównaniu z bardziej profesjonalnymi metodami depilacji, dzięki którym uzyskiwane są podobne rezultaty, użytkowanie depilatora jest także sporo tańsze. Jedynym wydatkiem, który trzeba będzie ponieść jest zakup samego depilatora, którego ceny rozpoczynają się już od kwoty 100 złotych. 

Usuwanie włosów z użyciem depilatora ma jednakże dwa zasadnicze minusy, które dla wielu osób podczas wyboru mogą być decydujące. Pierwszym z nich będzie na pewno odczuwanie bólu w czasie depilacji. Niestety działanie depilatora, oparte jest na podobnej zasadzie, co użytkowanie pęsety. Na rynku dostępne są oczywiście modele posiadające chłodzące nakładki, które nieco zmniejszają poziom bólu, niemniej dla pań o dużej wrażliwości, to ciągle zbyt mało. Drugim minusem jest fakt, iż może on być przyczyną wrastania włosków. Depilator elektryczny nierzadko naturalne położenie cebulek, przez co mają one problemy z właściwym dorastaniem i zamiast przebijać się przez powierzchnię skóry, zginają się pod jej powierzchnią. Niewątpliwie mamy do dyspozycji sporo sposobów zapobiegania wrastaniu włosków, niemniej jednak niektóre osoby mają po prostu do tego pewne predyspozycje i nie będą w stanie się przed tym uchronić. 

Depilacja z użyciem wosku 

Depilacja z użyciem wosku ma coraz większe grono zwolenników, także wśród panów. Powodów tej sytuacji jest co najmniej kilka. Po pierwsze jest to skuteczna metoda na pozbywanie się włosków z każdej partii ciała. Jest też dokładna i można ją stosować nawet w wypadku wrażliwej skóry okolic bikini czy twarzy. Właściwe dobranie produktu pozwoli także na niemalże bezbolesne przeprowadzenie zabiegu. W gabinetach kosmetycznych wykorzystuje się dwa rodzaje wosku, woski twarde i miękkie. Pierwsze stosowane są do wykonania dokładnej depilacji we wrażliwych okolicach pach, bikini, czy twarzy. Drugie zaś przeznaczone są celem usuwania owłosienia z pleców, nóg albo rąk. Ceny zestawów do depilacji woskiem zaczynają się już od przedziału 20-30 zł. Niemniej jednak w gabinecie kosmetycznym trzeba będzie już zapłacić około 100 złotych za jeden zabieg. 

Pasta cukrowa do depilacji

Pasta cukrowa znana jest od tysiącleci na Bliskim Wschodzie. W jej składzie znaleźć można: cukier, cytrynę, wodę i ewentualnie niewielką ilość gliceryny. Dzięki temu jest to produkt bezpieczny, ekologiczny i sprawdza się w wypadku skóry wrażliwej. Ponadto przyczepia się wyłącznie do włosków (nie zaś do skóry), co sprawia, iż depilacja z użyciem pasty cukrowej jest trochę mniej bolesna i nie powoduje podrażnień. Sporą zaletą jest także oczywiście możliwość uzyskania długotrwałych efektów, tak jak w wypadku wosku czy depilatora. O dużej przewadze pasty cukrowej nad innymi metodami depilacji decyduje jednakże fakt, iż włoski są usuwane zgodnie z kierunkiem ich wzrostu. Dzięki temu nie uszkadza się cebulek a włoski nie wrastają. Celem przeprowadzenia depilacji z użyciem pasty cukrowej wcale nie trzeba się wybierać do profesjonalnego salonu kosmetycznego, a tego rodzaju kosmetyk możemy wykonać samodzielnie. Jedyne, czego będziemy potrzebować to składniki pasty, jak i paski do depilacji i szpatułkę do jej rozprowadzenia.

Depilacja z użyciem pasty cukrowej ma wyłącznie dwa minusy. Jeżeli przeprowadzamy ją w domu, będziemy zmuszone do włożenia w zabieg nieco czasu i pracy. Pasta cukrowa powinna zostać dokładnie wymieszaną i ostrożnie zagotowana, co wymaga nieco wprawy. Poza tym włoski z wybranych partii ciała wymagają kilkukrotnej depilacji. Z kolei zaś, jeżeli zdecydujemy się na zabieg przeprowadzany u kosmetyczki, musimy liczyć się z dużymi kosztami (ceny rozpoczynają się od około 100 złotych).