Kocioł elektryczny i fotowoltaika – para idealna!

Odnawialne źródła energii robią się coraz popularniejsze. Panele fotowoltaiczne na stałe wpisały się już w otaczający nas krajobraz. W tym kontekście często wspomina się o tym, że nie zawsze jesteśmy w stanie wykorzystać 100% wyprodukowanej energii. Co więc zrobić by nie marnować energii, a przy tym zaoszczędzić na ogrzewaniu? Rozwiązaniem jest kocioł elektryczny zasilany energią z fotowoltaiki.

 

 

Przez ostatnie lata instalowanie fotowoltaiki na dachach naszych domów znacznie spopularyzowało się. Według danych Instytut Energetyki Odnawialnej, Polska zajmuje czwarte miejsce w Unii Europejskiej pod względem przyrostu mocy zainstalowanej fotowoltaiki. To zasługa systematycznej i dynamicznie rosnącej liczby nowych instalacji PV.
Sporym problemem jest jednak to, że domowe elektrownie obecnie tracą około 20-30% wyprodukowanej energii, a nowelizacje przepisów i regulacji mogą tę stratę znacznie powiększyć. Często zdarza się, że moc instalacji fotowoltaicznych jest przeszacowana względem faktycznego zapotrzebowania gospodarstwa domowego na energię.

 

Pomimo rosnącego rynku fotowoltaicznego w Polsce instalowanie paneli z racji braku wydajności może stracić sens. Jest jednak sposób na efektywne wykorzystanie wytworzonej energii. Jako źródło ogrzewania można zainstalować nowoczesny kocioł elektryczny, który będzie korzystał z nadwyżek prądu!

 

Nie trać energii elektrycznej – połącz kocioł elektryczny z fotowoltaiką

 

Jednym z najbardziej ekonomicznych rozwiązań może stać się właśnie połączenie kotła elektrycznego z panelami PV, dzięki czemu będziemy mogli skorzystać z nadwyżek wyprodukowanej energii, a nasze rachunki za ogrzewanie spadną. Kotły elektryczne to nowoczesny sprzęt bardzo prosty w obsłudze i montażu. Świetnie nadaje się zarówno do nowych, jak i istniejących już instalacji grzewczych.

 

Szukając odpowiedniego kotła elektrycznego warto skorzystać z renomowanych polskich firm posiadających sprzęt najwyższej jakości , na dodatek często potwierdzonej odpowiednimi certyfikatami. Ważne jest aby kocioł i instalacja fotowoltaiczna były ze sobą kompatybilne. Warto zwrócić uwagę czy kocioł elektryczny posiada funkcje programowania ilości kWh, które kocioł może zużyć, dzięki czemu będziemy w stanie w optymalny sposób wykorzystać wyprodukowaną energię.

 

Niektóre kotły posiadają również funkcję tygodniowego programowania czasu pracy. W łatwy sposób możemy dopasować tę funkcję do momentów największej nadprodukcji energii przez panele PV. W ten sposób będziemy mogli wykorzystać nawet w 100% możliwości naszej instalacji!

 

Kocioł elektryczny wraz z fotowoltaiką – sposób na oszczędności!

 

Przy obecnie rosnących cenach każdemu z nas zależy na tym by za ogrzewanie płacić jak najmniej. Dla wielu osób ogrzewanie elektryczne wydaje się najdroższym rozwiązaniem. Sprawdźmy jak jest naprawdę. Przede wszystkim koszt samego kotła elektrycznego w porównaniu z innymi instalacjami jest relatywnie tani. Jak jednak wygląda codzienna eksploatacja?

 

Zgodnie z normami WT2021, które obowiązują w budownictwie od początku 2021 roku, możemy przyjąć, że na ogrzanie domu o powierzchni 120 m² potrzebujemy około 35/kWh/m². W skali roku daje to 4200 kWh. Przy obecnych cenach prądu utrzymujących się na poziomie 69-78 groszy za 1 kWh, roczny koszt ogrzewania kotłem elektrycznym wyniesie 2520 zł. Przy czym koszty te można jeszcze obniżyć wykorzystując akumulacyjny system ogrzewania oraz tańsze taryfy energetyczne. W przypadku często stosowanej opcji G12W cena 1kWh wynosi około 39 groszy w nocy i ok. 77 groszy w dzień, co w skali roku da nam koszt 1638 zł.

 

Jak widać, ceny ogrzewania elektrycznego nie muszą być duże, dodatkowo sprawna instalacja PV może nam pomóc jeszcze bardziej obniżyć ten koszt. Kocioł elektryczny to korzystne rozwiązanie na lata. Więcej informacji o kotłach elektrycznych i panelach fotowoltaicznych znajdziesz na stronie www.defro.pl/k,88,kotly-elektryczne.html .