Jak dobrać wygodny materac?

Wiele osób, wybierając łózko do swojej sypialni, główną wagę przykłada do korpusu łóżka zamiast do materaca.

Jednak wygodne materac to podstawa dobrego snu i samopoczucia, z pewnością warto zadbać o wygodę. Sen na zbyt miękkim lub też zbyt twardym materacu będzie niekomfortowy. W sklepach mamy do wyboru materace zarówno oparte na sprężynach, jak również gąbce czy innych materiałach. Jednak zdecydowanie zdrowsze są sprężynowe, średnio twarde lub twarde.
Zazwyczaj ich środek wykonany jest z wyściółki oraz gąbki ochronnej. Najwygodniejsze będą oczywiście materace sprężynowe ze sprężynami kieszonkowymi. Każda sprężyna znajduje się schowana w oddzielnej kieszonce, dzięki temu pracuje samodzielnie, zatem przez cały materac dopasowuje się do kształtu ciała. Można kupić materace o sprężynach kieszeniowych jednostrefowych albo o kilku strefach twardości, najbardziej optymalne są materace z siedmioma strefami. Wówczas kształt naszego ciała dopasowuje się do materaca, pamiętajmy że każda część ciała będzie wywierała inny nacisk na materac, Dlatego też odpowiedni rozłożenie tych sił da nam maksymalny komfort. Materace ze sprężynami kieszeniowymi, dodatkowo wyłożone gąbką lateksową czy też warstwą wykonaną z kokosa zaliczane są do materacy rehabilitacyjnych. Oczywiście w zależności od naszej wag powinniśmy odpowiednio dobrać właściwy materac.

Można także spotkać materace, które posiadają dwie strefy twardości w zależności od tego na której stronie ten materac leży.

Najczęściej jednak na rynku znajdziemy materace, które należy położyć na określonej stronie, która dodatkowo jest amortyzowana różnymi warstwami materiałów, pianką, gąbkę, czy też kokosem. Wiele materaców najwyższej jakości można zakupić w firmie Anhel Anna Mazurek. Oczywiście można także zakupić materace, które posiadają to samo wypełnienie po oby stronach. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się materace termoelastyczne, które w środku posiadają piankę termoelastyczną która doskonale dopasowuje się do kształtu naszego ciała. Pianka tego rodzaju reaguje nie tylko na kształt, ale także temperaturę naszego ciała. W ten sposób uzyskujemy największą powierzchnię podparcia naszego ciała, w odróżnieniu od materacy kieszeniowych które posiadają określona liczbę punktów podparcia.