Blokowanie nachalnych reklam w przeglądarce internetowej

Przeglądając różne strony internetowe natrafiamy na witryny wyświetlające nachalne reklamy. Obecnie na możemy zainstalować wiele specjalistycznych programów które będą blokowały wyświetlanie tego rodzaju reklam.

Programy tego typu posiadają także wiele innych funkcji niż samo blokowanie reklam, Dzięki nim można zapewnić sobie także prywatność reklamy zawierają także zaawansowane algorytmy śledzenia. Oprogramowanie śledzące wbudowane w reklamy służy do określania szczegółowego profilu użytkownika, może on obejmować zainteresowania, lokalizację, wiek, płeć. Dzięki temu chcą wyświetlać spersonalizowane reklamy, które będą wyświetlały reklamy którymi możemy być zainteresowani. Niekiedy przeglądając strony możemy dziwić się jak dobrze reklamy dopasowane do naszych potrzeb czy zainteresowań, dzieje się tak ze względu na zbierane o nas informacje przez programy śledzące i szpiegujące. Z pewnością programy blokujące reklamy mogą przyjmować różne formy. Może być to popularny Adblock który jest dodatkiem do przeglądarki internetowej. Standardowo tego rodzaju oprogramowanie posiada Opera posiadają, Chrome wprowadził bloker reklam w lutym 2019, istnieje wiele wtyczek dla Firefox i pozostałych przeglądarek. Jest to bardzo wygodna ponieważ łatwo możemy blokować reklamy, czy też wszechobecne filmy wideo wyświetlane automatycznie na różnych stronach internetowych.

Najpopularniejszy rodzaj oprogramowania Adblock, opiera się na listach indeksujących elementy zidentyfikowane jako reklamy, listy przedstawiają szczegółowe zasady, które są wywoływane podczas wczytywania danej strony internetowej. Możemy także określi na których stronach nie chcemy blokowania reklam. Może się bowiem okazać iż Adblock jest nadgorliwy, i blokuje elementy dla nas istotne. Można także zainstalować programowanie VPN, z możliwością blokowania reklam, dzięki zmianie IP, możemy również pozostać anonimowi, i wyeliminować niepożądane śledzenie. Istnieją także blokery reklam na poziomie sieci komputerowej, używając proxy lub blokując określone nazwy domen na poziomie hosta DNS.