Przygotowanie elementów stalowych przy pomocy tokarki

Tokarka jest rodzajem obrabiarki, za pomocą której możemy skrawać metal, dzięki jego obróbce będziemy mogli uzyskać pożądane elementy maszyn, urządzeń.

Oczywiście w tym przypadku wykorzystywany jest obrót, dany element znajduje się w ciągłym ruchu obrotowym, do którego przykładane są specjalne noże, w ten sposób kolejne warstwy są skrawane aż do uzyskania określonej średnicy. Obecnie coraz częściej wykorzystywane są obrabiarki CNC, które pozwalają na uzyskiwanie bardzo dużej dokładności, obiekty mogą być skrawane z dokładnością do setnych części milimetra. Tego rodzaju części, podzespoły mogą być wymagane przykładowo w przemyśle lotniczym. Tokarka może służyć do produkcji dużej ilości elementów o tych samych rozmiarach, dzięki niej można także wykonać element nietypowy wedle potrzeb.

Przygotowanie elementów stalowych przy pomocy tokarki

Do czego służą uchwyty tokarskie mechaniczne?

Oczywiście każda tokarka powinna posiadać odpowiedni uchwyt, jest to miejsce w którym będziemy mocowali przedmiot który ma zostać obrobiony, w tym wypadku należy zwrócić uwagę iż powinien być on odpowiednio mocno uchwycony. Najczęściej stosuje się uchwyty tokarskie posiadające trzy szczęki, jednak w przypadku niektórych tokarek o bardzo wysokich obrotach można spotkać także uchwyty cztero i sześcio szczękowe. Oczywiście szczęki posiadają możliwość regulacji, dzięki czemu łatwo będziemy mogli zastosować przedmioty różnej wielkości. Oczywiście należy zadbać o to aby obrabiany przedmiot znajdował się dokładnie w środku, dzięki czemu obróbka zostanie wykonana prawidłowo.

W przypadku kiedy uchwyt tokarski zostałby w jakiś sposób uszkodzony czy też jedna ze szczęk zostałaby poluzowana, wówczas doszłoby do nieprawidłowego obrobienia elementu, w niektórych przypadkach także element mógłby wypaść z uchwytu. Dlatego też należy sprawdzać tego rodzaju elementy, tak aby były one w 100% sprawne. Trzeba także sprawdzić czy wszystkie szczęki domykają się równomiernie.

Oczywiście uchwyty tokarskie mechaniczne, muszą charakteryzować się dużą wytrzymałością, ponieważ duża prędkość obrotu może wywierać duże siły na na cały osprzęt. Nie można dopuścić do obluzowania się szczęk.