Zadbany trawnik to trawnik gęsty i zdrowy, który cieszy oko piękną, intensywną barwą. Pielęgnacja murawy jest na szczęście stosunkowo prosta, więc możemy włączyć ją do codziennej, ogrodowej rutyny. Sprawdź, jak dbać o trawnik w pięciu krokach!
Po pierwsze – odpowiednie koszenie
Wbrew pozorom, koszenie też rządzi się własnymi prawami. Trawa powinna być regularnie ścinana o 1/3 wysokości – powinniśmy więc na początku określić, jaka jest nasza wymarzona wysokość, a potem sprawdzić, w jakim czasie wzrasta o swoją 1/3. Potem pozostaje nam jedynie skracać trawnik z odpowiednią częstotliwością.
Trawa zbyt krótka szybko przysycha, zbyt długa – daje świetną sposobność do rozwoju chwastów. Warto więc dopasować optymalną wysokość koszenia.
Po drugie – podlewanie
Powinniśmy podlewać trawnik bardzo obficie, ale stosunkowo rzadko. Glebę należy nawadniać z samego rana, kiedy nie musimy obawiać się o to, że woda odparuje pod wpływem promieni słonecznych. Najlepiej nawadniać trawę do czasu, aż podłoże będzie nawilżone na głębokość co najmniej 10 cm.
Po trzecie – odchwaszczanie
Chwasty najlepiej się czują na trawnikach zbyt długich i zaniedbanych. Jeśli chwasty już zaatakowały naszą trawę, należy bezzwłocznie przystąpić do działania. Preparat chwastobójczy trzeba zastosować na kilka godzin przed spodziewanym deszczem. Szeroki wybór skutecznych środków można znaleźć w sklepie Substral. Zabiegi odchwaszczania można stosować także profilaktycznie – najlepiej już po drugim skoszeniu usunąć chwasty ze świeżo zasianej trawy.
Po czwarte – nawożenie
Nawożenie trawnika jest szczególnie ważne tuż po zimie. Najlepiej zasilić go wapnem ogrodowym w lutym lub na początku wiosny. Kolejne nawożenie możemy zaplanować na przełom marca i kwietnia, kiedy świeżo skoszona trawa szczególnie potrzebuje składników stymulujących jej wzrost. Warto zastosować wtedy substancje z mocznikiem i azotem. Kolejne nawożenia powinny zostać przeprowadzone w maju i w czerwcu.
Po piąte – napowietrzanie
Niewiele osób ma świadomość tego, że napowietrzanie gleby jest niezwykle istotne. Najlepiej przystąpić do niego raz do roku, w okresie wiosennym. Zabieg wykonany po skoszeniu trawnika, zgodnie ze swoją nazwą, dostarcza powietrze tuż do korzeni trawy, co prowadzi do rozbudowy systemu korzeniowego i poprawy stanu rośliny. Wbrew pozorom, napowietrzanie jest niezwykle łatwe i wystarczą do niego zwykłe widły!