Najlepszym sposobem oświetlania pomieszczeń w domu jest wykorzystywanie naturalnych źródeł światła. Sprzyjają temu duże przeszklenia czy świetliki dachowe. Kiedy zapadnie zmierzch, możemy korzystać z lamp, które znakomicie zastąpią światło słoneczne. Które z nich będą generowały najwięcej światła o zbliżonym charakterze do naturalnego?
Czym oświetlać dom w ciągu dnia?
Jeśli jest to możliwe, warto doświetlać mieszkanie światłem naturalnym. Jednak do niektórych pomieszczeń promienie słoneczne nie docierają – np. w łazienkach i toaletach, gdzie z reguły nie ma okien i świetlików, wykorzystuje się światło sztuczne. W takich miejscach trzeba zastosować oświetlenie główne, np. plafon czy żyrandol. Nowoczesne plafony pięknie podkreślają minimalistyczny styl wnętrz, który obecnie wiedzie prym w budownictwie mieszkaniowym.
Światło na wieczór i na noc
Lampy powinny ozdabiać pomieszczenia, tworzyć klimat, ale przede wszystkim muszą być funkcjonalne. Powinniśmy zastosować takie źródła oświetlenia, które zapewnią nam komfort po zmierzchu.
W dużych, otwartych przestrzeniach, np. w salonie, światło może podkreślać ciekawe detale architektoniczne. Odpowiednie oświetlenie pozwala dostosować pomieszczenie do jego przeznaczenia. Dzięki dobrze dobranym lampom można podzielić przestrzeń na kilka stref o różnych funkcjach, np. na salon, jadalnię i otwartą kuchnię.
W salonie zwykle potrzebne jest silne, centralne światło, choć także i tu można skorzystać z dyskretnych kinkietów, np. ze strony https://centrumswiatla.pl/pl/producer/Philips-lampy/13. Przydadzą się one wtedy, gdy będziemy chcieli zrelaksować się przy muzyce czy obejrzeć film.
W gabinecie potrzebne jest światło punktowe, które rozświetli na przykład blat biurka. W łazience i toalecie przyda się plafon, podobnie jak w przedpokoju. O mocne światło warto zadbać w pokoju dziecka, choć przydatne okaże się również dyskretne, wieczorne oświetlenie.