Dach to inwestycja na wiele lat, trzeba jednak pamiętać o tym, żeby regularnie sprawdzać jego stan i na bieżąco reagować na ewentualne oznaki świadczące o tym, że kondycja pokrycia zaczyna się pogarszać. Czyszczenie i malowanie dachów blaszanych to nie tylko sposób na poprawę jego estetyki, ale przede wszystkim zwiększenia stopnia ochrony blachodachówki lub blachy trapezowej.
Co niszczy blaszane dachy?
Dachu nie da się całkowicie odizolować od czynników zewnętrznych. Na stan blachodachówki lub blachy trapezowej negatywnie wpływają takie czynniki, jak wilgoć, promienie UV czy zanieczyszczenia emisyjne. Wilgoć jest naturalnym wrogiem blachy, która w dość łatwy sposób może powodować, że pojawiać się będą na niej naloty korozji. Natomiast zanieczyszczenia emisyjne i promienie UV powodują, że farba ochronna, którą pokryta jest blacha zaczyna się kruszyć i łuszczyć, odsłaniając ją i narażając w ten sposób na korozję.
Nie bez znaczenia pozostają również wahania temperatury. Przypomnijmy, że blacha jest materiałem termoplastycznym, w związku z czym kurczy się pod wpływem spadku temperatury, a zwiększa swoją objętość, gdy robi się cieplej. Wraz z blachą pracuje również pokrywająca ją farba, ktora po pewnym czasie może zacząć się kruszyć lub łuszczyć. Regularne malowanie dachów blaszanych pozwoli zatem przez dłuższy czas zachować właściwą ochronę pokrycia przed czynnikami zewnętrznymi.
Jak przebiega malowanie blaszanych dachów?
Przed pomalowaniem dachu blaszanego niezwykle ważne jest, aby dokładnie oczyścić go ze wszystkich zabrudzeń, w tym również tłustych plam, pochodzących między innymi z zabrudzeń emisyjnych czy biologicznych. W tym celu używa się środków odtłuszczających oraz biobójczych, które zmiękczają zabrudzenia i powodują ich oderwanie się od powierzchni blachy. W następnej kolejności zabrudzenia spłukuje się za pomocą myjek wysokociśnieniowych.
Jak poradzić sobie z rdzą?
Ewentualne naloty rdzy wymagają usuwania mechanicznego. Jeżeli na blasze doszło do miejscowych nalotów korozji, wówczas miejsca, w których się znajdowały, należy pokryć farbą podkładową o właściwościach antykorozyjnych.
Przebieg właściwego malowania
Malowanie dachów blaszanych odbywa się metodą hydrodynamiczną. Oznacza to, że farby aplikuje się specjalistycznymi agregatami, przez dysze których farba wydostaje się pod wysokim ciśnieniem. Jest to metoda pozwalająca uzyskać równomierne pokrycie powierzchni, a także, dzięki wysokiemu ciśnieniu, dostaje się w szczeliny, do których nie sposób byłoby dotrzeć malując pędzlem lub wałkiem. Przepływowe podgrzewanie pomaga uzyskać odpowiednie jakość, szczelność i grubość powłoki. Na blaszane dachy nakłada się dwie warstwy farby.
Do malowania dachu wykorzystuje się farby o właściwościach antykorozyjnych oraz chroniących przed promieniami UV, zanieczyszczeniami emisyjnymi oraz biologicznymi.
Korzyści z malowania dachów z blachy
Dzięki pokryciu blaszanych dachów farbą:
- blachodachówka lub blacha trapezowa odzyskują świeży i estetyczny wygląd;
- z powierzchni dachu usuwa się naleciałości rdzy;
- blacha jest chroniona przed wilgocią i innymi czynnikami zewnętrznymi;
- na blasze pojawia się ochronna warstwa, utrudniająca osadzanie się zabrudzeń, a ułatwiająca czyszczenie;
- dach odzyskuje jakość, a jego żywotność się wydłuża.
Do malowania dachu najlepiej wynająć specjalizującą się w tym firmę – jedną z nich jest Grupa Biotop.