Kryptowaluty – szyfrowanie i zabezpieczenia

W 1983 r. Amerykański kryptograf David Chaum wymyślił anonimowe kryptograficzne pieniądze elektroniczne o nazwie ecash. Później, w 1995 r., wdrożył go za pośrednictwem Digicash, wczesnej formy kryptograficznych płatności elektronicznych, która wymagała oprogramowania użytkownika do wyciągania banknotów z banku i wyznaczania określonych zaszyfrowanych kluczy, zanim będą mogły zostać wysłane do odbiorcy.

Pozwoliło to na wykrycie waluty cyfrowej przez bank wydający, rząd lub jakąkolwiek stronę trzecią. Pierwsza zdecentralizowana kryptowaluta, bitcoin, została stworzona w 2009 roku przez pseudonimowego programistę Satoshi Nakamoto. Wykorzystał SHA-256, kryptograficzną funkcję skrótu, jako swój program sprawdzania poprawności pracy. W kwietniu 2011 r. Namecoin powstał jako próba utworzenia zdecentralizowanego DNS, co bardzo utrudniłoby cenzurę Internetu. Wkrótce potem, w październiku 2011 roku, Litecoin został wydany. Była to pierwsza udana kryptowaluta, która używała skryptu jako funkcji skrótu zamiast SHA-256. Kolejna godna uwagi kryptowaluta, Peercoin, jako pierwsza zastosowała hybrydę typu proof-of-work / proof-of-profit. W sieciach kryptowalut wydobycie to sprawdzanie poprawności transakcji. Za ten wysiłek udani górnicy otrzymują w nagrodę nową kryptowalutę. Nagroda obniża opłaty transakcyjne, tworząc dodatkową zachętę do przyczyniania się do mocy obliczeniowej sieci. Szybkość generowania skrótów, które potwierdzają każdą transakcję, została zwiększona dzięki zastosowaniu wyspecjalizowanych maszyn, takich jak FPGA i ASIC, obsługujących złożone algorytmy mieszające, takie jak SHA-256 i Scrypt. Ten wyścig zbrojeń o tańsze, ale wydajne maszyny trwa już od dnia wprowadzenia pierwszej kryptowaluty, bitcoin, w 2009 roku. W związku z tym, że coraz więcej osób zapuszcza się w świat wirtualnej waluty, generowanie skrótów dla tej weryfikacji jest znacznie bardziej skomplikowane, przy czym górnicy muszą inwestować duże sumy pieniędzy w stosowanie wielu wysokowydajnych układów ASIC.

Zatem wartość waluty uzyskanej na znalezienie skrótu często nie usprawiedliwia ilości pieniędzy wydanych na ustawienie maszyn, urządzeń chłodniczych w celu przezwyciężenia ogromnej ilości wytwarzanego ciepła i energii elektrycznej potrzebnej do ich uruchomienia. Na stronie https://kryptowaluty.expert/wiki/ znajdziesz dużo wiadomości na temat tego środka płatniczego. Niektórzy górnicy łączą zasoby, dzieląc swoją moc przetwarzania w sieci, aby równo podzielić nagrodę, zgodnie z ilością pracy, którą przyczynili się do prawdopodobieństwa znalezienia bloku. Udział jest przyznawany członkom puli wydobywczej, którzy przedstawią ważny częściowy dowód pracy. W 2018 roku rząd chiński wstrzymał handel wirtualną walutą, zakazał wstępnych ofert monet i zakończył wydobycie. Odtąd niektórzy chińscy górnicy przenieśli się do Kanady. Islandia również stała się rajem dla górników kryptowalut, częściowo ze względu na tanią energię elektryczną. Ceny są niskie, ponieważ prawie cała energia kraju pochodzi ze źródeł odnawialnych, co zachęca więcej firm wydobywczych do rozważenia otwarcia działalności na Islandii. Świat doświadczył poważnego kryzysu finansowego w 2008 roku, kiedy to banki załamały się, upadły firmy, a setki tysięcy ludzi znalazło się w trudnej sytuacji finansowej, niezdolni do spłaty domów, pożyczek i innych inwestycji. Mniej więcej w tym czasie na pierwszy plan wysunęły się kryptowaluty.

Publikacja Blogowa przesłał serwis Kryptowaluty.expert