Jak ochronić ziemniaki przed zarazą?

Nie ma chyba bardziej pospolitej i charakterystycznej dla naszego kraju rośliny jak ziemniak.

Nie ma Polaka który jeszcze do niedawna nie konsumowałby niemalże codziennie bulw ziemniaczanych i to w bardzo różnej formie i postaci. Pomimo iż ostatnio areał upraw ziemniaczanych w naszym kraju zaczął się wahać, to jednak ciągle Polska należy do czołówki światowej w jego produkcji. I tak będzie na pewno nadal albowiem ta roślina ciągle znajduje zapotrzebowanie w przemyśle gastronomicznym.

Jak ochronić ziemniaki przed zarazą?

Co może zagrażać ziemniakom w naszym kraju?

Ziemniak, tak jak każda roślina uprawna może ulec różnym chorobom i przypadłościom. Jednak jedną z najbardziej znaczących jest zaraza ziemniaczana zwana fachowo alternariozą. Jej nazwa pochodzi od łacińskiego imienia grzyba który ją powoduje. To właśnie on wywołuje charakterystyczne ciemne a nawet czarne plamy które pojawiają się zarówno na liściach jak i bulwach ziemniaków. To właśnie to schorzenie spowodowało masowy głód w Irlandii w połowie dziewiętnastego stulecia. Dzisiaj, na szczęście są już dosyć skuteczne środki które mogą zniwelować zagrożenie zarazem i nie dopuścić do jej rozwoju. Źródło zarazy a zatem wspomnianego grzyba zwalczają opryski chemiczne oraz zabiegi fungicydowe. Im szybciej rozpocznie je dany hodowca tym lepiej dla prowadzonej przez niego uprawy.

Zaraza chociaż jest najbardziej niebezpiecznym schorzeniem na jakie cierpią ziemniaki to oczywiście nie jest jedynym zagrożeniem. Do nich można zaliczyć też insekty ze słynną stonką ziemniaczaną na czele. O tych wszystkich zagrożeniach jak również metodach walki z nimi każda zainteresowana osoba może dzisiaj dowiedzieć się z wielu źródeł. Są to specjalistyczne periodyki, książki, jak również strony internetowe przygotowywane przez fachowców. Jedną z nich jest ochrona ziemniaka. Jest to strona, na której każdy zainteresowany hodowca dowie się wszystkiego na temat ochrony rośliny oraz sposobów walki ze szkodnikami. Warto odwiedzać ją regularnie żeby powiększyć swoją wiedzę w tym temacie.