Do czego służą uszczelnienia techniczne?

Uszczelki mogą pełnić w urządzeniach wiele różnych funkcji, zasadniczą funkcją jest uszczelnienie różnego rodzaju połączeń, w tym wypadku powinniśmy zwrócić uwagę iż w różnego rodzaju siłownikach z pewnością potrzeba będzie wiele różnych uszczelek, które będą łączyły poszczególne elementy.

Dobrym przykładem będzie wąż, który będzie obsługiwał olej pod ciśnieniem, w tym wypadku należy uszczelnić wszystkie połączenia, w ten sposób aby otrzymać odpowiednie ciśnienie, aby nie dopuścić do rozszczelnienia. Charakterystyka budowy systemów hydraulicznych opiera się na wykorzystaniu wielu różnych elementów, dlatego też uszczelki znajdziemy w różnych częściach układu o różnej wielkości.

Do czego służą uszczelnienia techniczne?

Jakie role pełni uszczelka techniczna w układzie hydraulicznym?

Naturalnie spełniają one kilka funkcji jest to przede wszystkim uszczelnienie, a więc zapewnienie aby olej nie wydobywał się z układu, mają one na celu zapewnienie ciśnienia, uszczelka także musi zabezpieczać sam olej przed dostawaniem się różnego rodzaju nieczystości, zabrudzeń z zewnątrz. Naturalnie musi być ona bardzo dobrze przystosowana do miejsca w którym będzie wykorzystywana, należy dobrać odpowiedni materiał, wiele uszczelek produkowanych jest na bazie kauczuku, gumy, materiałów poliuretanowych, które mają odpowiednią twardość oraz wytrzymałość.

Należy pamiętać że w niektórych urządzeniach będzie panowała wysoka temperatura, jak również wysokie ciśnienie. Dlatego też uszczelki muszą pozostawać niezawodne bez względu na charakterystykę swojej pracy. Do produkcji wykorzystywane są tworzywa które mogą wytrzymać temperaturę ponad 200 stopni Celsjusza, jak również mogą pracować w temperaturze ujemnej. Warto zwrócić uwagę iż materiały pod zmianą temperatury będą zmiany zmieniały swoje właściwości fizyczne, dlatego musi być to materiał w taki sposób dobrany aby uszczelka nie rozszczelniła się przykładowo pod wpływem temperatury ujemnej.

Oczywiście uszczelnienia techniczne znajdziemy w wielu różnych urządzeniach, dobrym przykładem będzie samochód w którym znajdziemy bardzo wiele różnego rodzaju uszczelek. Występują w elementach silnika, elementach zawieszenia, znajdziemy je w układzie przenoszenia płynu hamulcowego. wszędzie tam musi być zastosowana uszczelka odpowiedniej wielkości, jak również o odpowiednich właściwościach.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem https://kedarix.com