Od 2021 roku wykonanie audytu energetycznego w przedsiębiorstwach staje się obowiązkowy. Do tej pory wykonywać go mogli jedynie chętni, którym zależało na oszczędności kosztów płynących z energetyki na obszarze uprawianej działalności gospodarczej. Czy konieczność wykonywania audytu energetycznego zmieni cokolwiek w świecie przedsiębiorców?
Dlaczego audyt energetyczny stał się obowiązkowy?
Ogromny wpływ na zmiany w kwestii sporządzania audytów energetycznych ma coraz większe zainteresowanie dodatkami termomodernizacyjnym, o jakie można się ubiegać w strukturach unijnych. Bez dokumentu w formie audytu szanse na otrzymanie wsparcia finansowego tego typu są zerowe. Celem audytu jest znalezienie optymalnego rozwiązania na ulepszenie pracy budynku pod kątem wykorzystywania i przetwarzania energii cieplnej. Procesy analityczne oraz wgląd do dokumentów pozwalają ocenić stan bieżący instalacji odpowiedzialnych za przewodzenie ciepła, prądu oraz wody. Jak możemy przeczytać na blogu http://www.straz-pozarna.nysa.pl/ – pod uwagę w badaniach bierze się wszystkie elementy pobierające i przetwarzające energię. Istotna jest także terminowość wykonania audytu. Po zakończonej pracy powinien trafić on bezzwłocznie do rąk osoby, która go zleciła.
Co można poddać analizie w czasie przeprowadzania audytu energetycznego?
Badania są bardzo szczegółowe. Analizom poddaje się nawet zewnętrzne przegrody występujące w ścianach oraz dachach. Doliczyć musimy jeszcze okna, urządzenia grzewcze, elementy wentylacji i klimatyzacji, instalacje odpowiedzialne za przewodzenie ciepłej wody, oświetlenie oraz te o charakterze podnośnikowym. Do tego dochodzą elementy odpowiedzialne za źródła odnawialne, np. w postaci kolektorów słonecznych i paneli. Bardzo ważnym szczegółem jest możliwość oszczędzania ciepła poprzez odzyskiwanie go z odpadów. Dziś na energii naprawdę można zaoszczędzić, a najlepsi i najwytrwalsi zostają sowicie nagrodzeni w postaci szerokich dofinansowań. Audyty energetyczne przeprowadza się dziś nie tylko dla siedzib przedsiębiorstw, ale również dla budynków mieszkalnych.