Diody LED podbiły rynek konwencjonalnego oświetlenia z wielu powodów, w szczególności z powodu dłuższej żywotności, zmniejszonego zużycia energii i niższych wymagań konserwacyjnych.
Ponieważ cena zakupu lamp i opraw wciąż spada, coraz więcej osób chce ulepszyć swoje systemy oświetleniowe za pomocą diod LED, biorąc pod uwagę ich wiele zalet w porównaniu z tradycyjnymi technologiami. Światła LED zużywają około 50 procent mniej energii elektrycznej niż tradycyjne opcje żarowe, fluorescencyjne i halogenowe, co zapewnia znaczne oszczędności kosztów energii, szczególnie w przypadku pomieszczeń z włączonymi światłami przez dłuższy czas. Diody LED również kierują światło w określonym kierunku, w przeciwieństwie do tradycyjnych żarówek, które emitują światło i ciepło we wszystkich kierunkach. Ponieważ diody LED są montowane na płaskiej powierzchni, emitują one światło raczej półkuliste niż sferyczne. Ta funkcja oświetlenia kierunkowego zmniejsza straty światła i energii. W przeciwieństwie do oświetlenia żarowego diody LED nie wypalają się ani nie ulegają awarii, po prostu ściemniają się z czasem. Jakościowe diody LED mają przewidywaną żywotność 30 000–50 000 godzin lub nawet dłużej, w zależności od jakości lampy lub oprawy. Typowa żarówka świeci tylko około 1000 godzin, a porównywalna świetlówka kompaktowa od 8 000 do 10 000 godzin.
Dzięki dłuższej żywotności diody LED mogą obniżyć koszty pracy związane z wymianą żarówek w sytuacjach komercyjnych, osiągając niższe koszty konserwacji systemu oświetlenia. Diody, takie jak moduł led samsung, dobrze znoszą zimno w przeciwieństwie do świetlówek. W niskich temperaturach wymagane jest wyższe napięcie, aby uruchomić lampy fluorescencyjne, a strumień świetlny (postrzegana moc lub natężenie światła) zmniejsza się. Natomiast wydajność diod LED wzrasta wraz ze spadkiem temperatur roboczych. Dzięki temu diody LED idealnie nadają się do witryn chłodniczych, zamrażarek i chłodni, a także do zastosowań zewnętrznych, takich jak parking, obwód budynku i oznakowanie.